Vabilo na diskusijo: Kako izboljšati poročanje o nasilju v družini in nasilju nad ženskami
Namesto na novinarsko konferenco ob odprtju razstave vas Društvo SOS telefon in Društvo novinarjev Slovenije vabita na
DISKUSIJO: Kako izboljšati poročanje o nasilju v družini in nasilju nad ženskami?
v torek, 20. novembra 2018, od 9.30 do 11.30 ure, v Rdečo dvorano ljubljanske Mestne hiše.
Društvo SOS telefon za ženske in otroke – žrtve nasilja bo letošnje Svetovne dni delovanja proti nasilju nad ženskami (25. november – 10. december) obeležilo z edinstvenim projektom poimenovanim Ko je drugič udaril v vrata, sem čez luknjo prelepila plakat. Osrednji dogodek bo razstava v Galeriji Kresija v Ljubljani. Edinstvenost razstave je v tem, da so umetniška dela 8 umetnic_kov nastala na podlagi 10 zgodb žensk z izkušnjo nasilja v družini, ki so bivale v varni hiši.
Razstava bo za splošno javnost na ogled od 22. novembra 2018 do 7. januarja 2019. Novinarke_ji si jo boste s kustosom ekskluzivno ogledali po diskusiji.
Zgodbe o nasilju v družini mnogokrat pridejo na naslovne strani ter v najbolj gledane in poslušane termine medijev, pogosto so senzacionalistične, pretirano posegajo v zasebnost vpletenih in ne upoštevajo specifične dinamike ter značilnosti nasilja v družini in nasilja nad ženskami. Zato v družbi širijo stereotipe o nasilju v družini.
Da bi prispevali k izboljšanju predstavljanja zgodb o nasilju v družini smo leta 2016 pripravili priročnik za medije Kako poročati o nasilju v družini in nasilju nad ženskami, ki je izhodišče za pogovor.
Sodelovale bodo:
- Jasna Zakonjšek (odvetnica, Odvetniška pisarna Zakonjšek),
- Maja Plaz (predsednica, Društvo SOS telefon),
- Zita Koželj (socialna inšpektorica),
- Ranka Ivelja (članica Novinarskega častnega razsodišča, novinarka Dnevnika).
Pogovor bo povezovala Špela Stare z Društva novinarjev Slovenije.
V okviru diskusije vas bomo povabili k izpostavljanju dilem, vprašanj in izkušenj. Vprašanja, ki se nanašajo na temo, pa nam lahko pošljete tudi vnaprej na [email protected]. Za druga novinarska vprašanja se lahko obrnete na mag. Špelo Veselič iz Društva SOS telefon ([email protected], 01 544 35 13) in Matejo Veble iz Galerije Kresija ([email protected], 01 306 11 71 in 031 784 850).