Kampanja Za obSTAnek na odvezuje vlade obveznosti financiranja
Ob vstopu v zadnji teden kampanje Za obSTAnek so v Društvu novinarjev Slovenije s prijatelji STA organizirali tiskovno konferenco. Po podatkih društva so doslej (največ, skoraj dve tretjini) preko sms sporočil na 1919 (STA1 ali STA5) ter z donacijami na posebnem računu društva zbrali 246.300 evrov.
Predsednica Društva novinarjev Slovenije Petra Lesjak Tušek je poudarila:
“Ocenjujemo, da smo s pomočjo prijateljev STA – kot smo poimenovali pobudnike in nadalje podpornike te precedenčne družbeno odgovorne akcije oziroma re-akcije – zbrali pomemben znesek, ki ima vsekakor tudi širše družbeno pomembno sporočilo in je v prvi vrsti namenjen podpori in pomoči STA-ju, a je hkrati bistveno več kot to. STA, s tem pa slovensko profesionalno novinarstvo v najširšem možnem smislu – mora obstati ne glede na spodkopavanja in za njegov obstanek se bomo borili tudi v še bolj zaostrenih in proti medijem še nadalje naperjenih pogojih in okoliščinah.
“STA bo svoj 30. jubilej dočakala tudi s pomočjo zbranih donacij, kar seveda je nekakšno žalostno hipno olajšanje, a hkrati žal brutalno realno stanje. Ob tej priložnosti napovedujemo, da bomo iz Društva novinarjev Slovenije predsedniku Borutu Pahorju podali predlog za državno odlikovanje STA ob tej pomembni obletnici agencije. V upravnem odboru namreč menimo, da je tak predlog več kot utemeljen z vrsto neizpodbitnimi dejstvi in tudi glede na vlogo in pomen tiskovne agencije v republiki Sloveniji – tudi z vidika državotvornosti, če hočete, vsekakor pa v smislu izgradnje sodobnega demokratičnega medijskega prostora, ki je zdaj očitno pred popolno razgradnjo. Naj bo ta predlog tudi poziv k premisleku, kako pomembno je ovrednotiti in ceniti kakovostni medij in ga tudi primerno iz – poSTAviti.”
Predsednica Sindikata novinarjev Slovenije Alenka Potočnik, ki vodi tudi sindikat na STA, pa je poudarila:
“Sredstva iz donacijske kampanje Za obSTAnek bodo vsaj za nekaj mesecev zagotovila izplačila plač in tudi regresa za letni dopust. A to ni dolgoročna rešitev. STA ima z zakoni zagotovljeno financiranje javne službe in prizadevanja prijateljev STA, da bi pomagali premostiti to finančno negotovost, vlade ne odvezujejo od njenih obveznosti financiranja.”
In dodala:
“Kaj lahko sploh naredi sindikat novinarjev in kaj je doslej že naredil, da bi rešil ta nemogoč položaj, v katerem je okoli 100 sodelavcev STA? Sindikat v vsakem trenutku nudi podporo in pravne nasvete zaposlenim, poziva vlado, da izpolni z zakoni predpisane obveznost do STA, naznanil je sum zlorabe položaja, ko Ukom ni izpolnjeval pogodbene obveznosti financiranja javne službe STA za lani. Z ustanoviteljem pač ni socialnega dialoga in sindikat je glede tega v popolnoma novem položaju, ko mu ne preostane veliko manevrskega prostora za konkretne aktivnosti.
V primeru STA je potreben tudi razmislek o prijavi mobinga. Ker ne gre za običajen mobing znotraj družbe, torej mobing delodajalca do zaposlenih, pravne oz. sodne prakse ni. Po mnenju več pravnikov vlada in Ukom grobo posegata v dostojanstvo in varnost slehernega zaposlenega na STA že kar nekaj mesecev. Pri tem velja opozoriti, da tukaj vlada in Ukom nastopata s pozicije moči. Posledično so sodelavci STA zboleli, več je dolgotrajnih bolniških odsotnosti, številni so poiskali varnejše delovno okolje. Čeprav gre za zunanje pritiske na celotno organizacijo, torej pritisk ustanovitelja na STA, bi lahko govorili o mobingu, saj je prisotnih kar nekaj značilnosti mobinga: neravnovesje moči, širjenje neresničnih informacij, finančno izčrpavanje, grožnje, nalaganje nesmiselnih nalog …”
Mojca Zorko, urednica notranjepolitičnega uredništva STA ter članica upravnega odbora DNS, pa je med drugim izpostavila:
“Ni nam pa lahko. Težko je delati v tako negotovih razmerah, ko v bistvu niti ne vemo točno, kakšne namene ima naš družbenik z nami. Nas pa ta podpora javnosti, ki jo doživljamo te dni, vsak dan opogumlja, da opravimo javno službo, ki ni plačana že več kot 140 dni.
Verjamemo tudi, da si bomo pravico izborili na sodišču, nas pa skrbijo dolgi postopki. Kot veste, je vladna stran po tistem, ko je zavrnila mirno rešitev spora, vložila še ugovor na izvršbo, s čimer se je zdaj postopek spremenil v pravdnega – to je sklep o razveljavitvi izvršbe, ki ga Ukom komunicira, torej, tako se temu reče, ne gre pa za kakršnokoli odločitev ali zavrnitev izvršbe. Takšen je postopek in mi moramo sodišču zaupati. Kar se nas tiče, zakon ne bi mogel bit bolj jasen. Država mora to javno službo, ki jo nedvomno opravljamo, plačati, po teh istih zakonih je nenazadnje plačala zahtevke za lani, in s tem priznala legitimnost pravne podlage. Ostajamo optimisti in upamo na najboljše.”
O KAMPANJI:
Kampanja Za obSTAnek bo tekla še do konca meseca. Donirate lahko na transakcijski račun Si56 6100 0002 5727 075 ali preko SMS sporočil na 1919 s ključnima besedama STA1 ali STA5 in na druge načine. Vse informacije o kampanji so dostopne na zaobstanek.si.
V kampanji aktivno sodelujejo prijatelji STA, med njimi Sindikat novinarjev Slovenije, Evropska zveza novinarjev (EFJ), Mednarodni inštitut za tisk (IPI), Evropsko združenje tiskovnih agencij (EANA), Katedra za novinarstvo Fakultete za družbene vede pa številni mediji, med njimi Dnevnik in Nedeljski Dnevnik, Delo, Večer, Primorske novice, RTVS, POP TV, Mladina, Žurnal24 in drugi. Akcijo aktivno podpirajo tudi sindikalne centrale ZSSS, Pergam in KSJS.