Država naj spodbudi delodajalce v medijski dejavnosti, da se organizirano vključijo v kolektivna pogajanja
Po tem ko so predstavniki iniciative Glas ljudstva, ki združuje več kot 100 organizacij in več tisoč članov civilne družbe, med drugim tudi Sindikat novinarjev Slovenije, sredi januarja predstavili temeljne točke oziroma zahteve, so se (nekatere) politične stranke do njih opredelile. Med njimi je tudi zahteva Sindikata novinarjev Slovenije po novi nacionalni kolektivni pogodbi za novinarke in novinarje ter medijsko dejavnost.
TREBA JE SPREJETI NACIONALNO KOLEKTIVNO POGODBO ZA NOVINARJE IN MEDIJSKO DEJAVNOST
V skladu z mednarodno konvencijo MOD 154 o spodbujanju kolektivnega pogajanja naj država spodbudi delodajalce v medijski dejavnosti, da se organizirano vključijo v kolektivna pogajanja s sindikati novinark in novinarjev ter drugih medijskih delavk in delavcev ter sklenejo nacionalno kolektivno pogodbo. Dostop do financiranja z javnimi sredstvi ter drugih oblik javnih pomoči in posebnih statusov naj se izdajateljem medijev pogojuje z udeležbo v kolektivnih pogajanjih in sprejemanjem kolektivne pogodbe.
***
Nacionalna kolektivna pogodba za zaposlene v medijih je osrednji cilj Sindikata novinarjev Slovenije – tudi skozi projekt Opolnomočenje sindikata za pripravo nove kolektivne pogodbe. Pridobili smo ga na razpisu Evropskega združenja novinarjev (EFJ) in Evropske konfederacije sindikatov (ETUC) in je namenjen krepitvi kolektivnih pogajanj in hkrati proučevanju vpliva aktualne pandemije na delovne odnose in pogoje v novinarstvu in medijski dejavnosti.