“Boj za novinarstvo kot javno dobro in boj za neodvisen javni medij nimata alternative”
Ob obletnici stavke novinarskih sindikatov na RTV Slovenija, ki smo jo obeležili z javno tribuno v Cankarjevem domu, so se nam oglasili tudi kolegi iz tujine …
Maja Sever, novinarka HRT, predsednica hrvaškega novinarskega sindikata in predsednica Evropske zveze novinarjev (EFJ):
Spoštovane kolegice in sodelavci, dragi prijatelji,
Vaš boj spremljam od začetka. 365 dni, od začetka stavke na RTV Slovenija, in veliko dlje javno opozarjate na politično agendo uničevanja in prevzemanja javnega medija. Opozarjate na grožnjo, ki je postala tudi realnost številnih javnih medijskih servisov v Evropi in tako predstavlja izjemno nevarnost za svobodo govora, pluralnost medijev in demokracijo.
Evropska zveza novinarjev, EFJ, je pred dnevi objavila sporočilo za javnost, v katerem je obsodila postopek političnega prevzema RAI, kjer je z imenovanjem novega izvršnega direktorja resno ogrožena neodvisnost javnega servisa. Prejšnji direktor pa je s položaja odstopil, ker se ni strinjal z uredniškimi in programskimi spremembami, ki jih skuša vsiliti italijanska vlada pod vodstvom premierke Giorgie Meloni in njene stranke Fratelli d’Italia. Na RAI so za enega ključnih članov imenovali Gianpaola Rossija, ki je znan po svojih zarotniških idejah, ki jih je širil na blogu desničarskega dnevnika Il Giornale. Dolgoletni novinarji odhajajo, sindikat pa je dogajanje ocenil kot “znak okupacije javnega servisa” s strani skrajno desne vlade premierke Giorgie Meloni.
“Ta dejanja ne gredo v smeri, ki si jo želijo tisti, ki že dolgo zahtevajo resnično neodvisnost RAI in ne ponovnega uravnoteženja. Neodvisni RAI mora biti v službi vseh državljanov pod vsako vlado, ne pa podrejen izmeničnim večinam,” so sporočili iz sindikata.
Vem, da vam je vse to znano, ker ste že dali vse to skozi in niste ostali tiho. Kričali ste, govorili in opozarjali, da sta spodkopana dva temeljna stebra delovanja javnih medijskih servisov, avtonomija in neodvisnost. Spremljali smo vaše številne novinarske konference, pričevanja v parlamentu, prekinitve programov, javna zborovanja, stavko, kampanje in akcije. Ne samo, da zunaj Slovenije za vas očitno še niso slišali, očitno ostajate neslišani tudi doma.
Vaš boj je postal navdušujoče gibanje za depolitizacijo javne RTV, gibanje, ki bi se moralo razširiti izven meja Slovenije.
V Ljubljani se gradi zgodba o evropskem boju za neodvisen in svoboden javni medijski servis, za javno radiotelevizijo vseh državljanov, in ne politične večine in njihovih interesov.
Evropski akt o svobodi medijev poudarja pomen neodvisnega financiranja in neodvisne uredniške politike javnih medijskih servisov. Toda vse direktive in zakoni so samo mrtve črke na papirju, dokler ne zaživijo v praksi. In zato je Slovenija pomembna, tu je prostor, kjer bi se morale usmeritve evropskih medijskih politik udejanjiti.
Kaj pomeni neodvisnost uredniške politike, kaj pomeni tista zveneča fraza Novinarstvo je javno dobro, če tega ne znamo dokazati in pokazati na primeru javne radiotelevizije v evropski državi. Vse te velike parole ostanejo samo prazne parole, če ne znamo pokazati, kakšni so dejansko v praksi javni interes, pravica javnosti do obveščenosti in svobode izražanja, depolitizacija RTV.
Včasih se pri svojem novinarskem sindikalnem delu počutim nemočno, kot da nekaj vztrajno zahtevam, se borim, potem pa, kot na primer v Italiji, politiki postavijo svoje ljudi in nadaljujejo pritisk in ugrabljanje medijev. Toda vaša vztrajnost in ne-vdaja vračata upanje, da se bo boj na koncu poplačal, da bodo tisti, ki odločajo in sprejemajo predpise, morali odgovoriti na zahteve po novinarski, uredniški in institucionalni avtonomiji.
Kljub večletnemu poglabljanju pritiskov na novinarsko avtonomijo, stopnjevanju samovoljnih in nestrokovnih posegov v program in vsebine, kršenju programskih in profesionalnih standardov, nadaljevanju netransparentnega kadrovanja, finančnemu izčrpavanju medija, rušenju ugleda javnega servisa, kljub nezakonitem in nestrokovnem poslovanju, slabšanju delovnih pogojev v Sindikatu novinarjev Slovenije in Koordinaciji novinarskih sindikatov RTV niste obupali. Tudi po zadržanju novele zakona, tudi po nadaljevanju pritiskov in groženj stavkajočim, tudi ko se je izsiljevanje na RTV nadaljevalo, se še vedno niste vdali. Kajti boj za novinarstvo kot javno dobro in boj za neodvisen javni medij nimata alternative.
Čeprav sem prišla, da bi vam prenesla sporočilo Evropske zveze novinarjev in naše strokovne skupine za javne radiotelevizije BREG, bi rada poudarila, da pravzaprav s svojim bojem pošiljate sporočilo vsem nam. Vaše sporočilo odmeva na hrvaški radioteleviziji in med mojimi kolegi na RAI ter v drugih javnih radijskih in televizijskih postajah, v katere so vdrli politiki in drugi vplivni ljudje. Njihovo novinarsko delo in svobodo poskušajo zadušiti. Sporočilo je, da je naša edina pot vztrajni boj. Vaša sporočila – za izboljšanje pogojev dela, zaščito neodvisnosti novinarstva in ohranjanje kakovosti programov, sporočila o pomenu poštenosti, transparentnosti in neodvisnosti pri delu javnih medijev – so smernice našega skupnega boja.
Kolegi iz strokovne skupine vam pošiljajo jasno sporočilo:
»Že več kot leto dni spremljamo pogumen boj proti krivicam, ki ga bijejo novinarji in njihovi podporniki, da bi dosegli depolitizacijo programskega in nadzornega sveta RTV Slovenija. Občudujemo njihovo moč v soočanju s pritiski, grožnjami in kaznovanji. Z vami smo in podpiramo vse pravne rešitve za resnično neodvisnost medija, saj se borite za pomemben temelj demokracije. Slabitev samostojnosti in neodvisnosti javnega medija nikakor ne more biti sprejemljiva.«
In dodala bom, da smo še vedno z vami in z vami ostajamo v prvi vrsti v boju za neodvisne, profesionalne in močne javne medije.
Soraya Morvan-Smith, novinarka in urednica France24 iz francoskega novinarskega sindikata (SNJ-CGT):
Niki Filipović, novinar RAI v Trstu iz italijanskega novinarskega sindikata FNSI: