Pred novinarskim sindikatom pomembne naloge
Sindikat novinarjev Slovenije je na današnji 52. volilni skupščini za štiriletni mandat izvolil Alenko Potočnik za predsednico SNS in Ano Svenšek za podpredsednico SNS. Skupščina se je seznanila z razmerami v medijih in jih ocenila kot zelo resne. Zato poziva vlado in pristojno ministrstvo za kulturo, da se nemudoma lotita sprememb krovne medijske zakonodaje v smeri, ki bo zagotavljala novinarsko in uredniško avtonomijo v vseh medijih, javnih in zasebnih, da zagotovita stabilno financiranje javne radiotelevizije, kar je prav tako eden od temeljnih pogojev za avtonomno delo, pripravita spremembe zakona o STA, ki bodo preprečevale posege oblasti, kot smo jim bili priča pred dvema letoma.
Potem ko je krovni novinarski sindikat odigral pomembno vlogo v kampanji Za obSTAnek in še vedno odprti stavki novinarskih sindikatov na javni radioteleviziji, je nadaljnje povezovanje in organiziranje vseh delavk in delavcev v medijih še naprej njegova ključna prioriteta.
Stanje v posameznih medijskih hišah dokazuje, da je za dobro delujoč medij, v katerem imajo zaposleni urejene pogoje za delo in opravljanje svojega temeljnega poslanstva v družbi, nujna zavezujoča kolektivna pogodba za novinarje in druge medijske delavce. Negotovost zaposlitve in preobremenjenost so namreč kot glavni težavi izpostavljali novinarji in drugi medijski delavci iz različnih medijev v raziskavi Sindikata novinarjev Slovenije in Centra za raziskovanje družbenega komuniciranja pri Fakulteti za družbene vede Univerze v Ljubljani.
»Nedavna raziskava o stanju v našem poklicu je jasno pokazala, da veliko novinarjev razmišlja o spremembi poklicne poti. Pričakovanja delodajalcev in zahtevane norme so spremenile ter poslabšale položaj novinarjev. In to je nekaj, kar je treba javno izpostavljati in dopovedati tako javnosti kot zaposlovalcem. Hiperprodukcija vsebin na dolgi rok ne koristi ne enim ne drugim,« je v svojem programu opozorila podpredsednica sindikata Ana Svenšek, novinarka z MMC na RTV Slovenija, tudi članica generalnega vodstva stavkovnega odbora na javni radioteleviziji.
»Članom želimo zagotoviti pravno pomoč pri zagotavljanju delavskih pravic ter usposabljanja za opolnomočenje sindikalnih zaupnikov in vseh medijskih delavcev za uresničevanje poklicnega poslanstva,« je v svojem programu zapisala novoizvoljena predsednica Sindikata novinarjev Slovenije Alenka Potočnik, tudi predsednica sindikata na Slovenski tiskovni agenciji. »Želim biti naš glas pri zastopanju poklicnih interesov in ustvarjanju takšne medijske politike in zakonodaje, ki bosta zavezani avtonomnemu in kredibilnemu novinarstvu.«
V Sindikatu novinarjev Slovenije se bomo zato še naprej trudili za vzpostavitev socialnega dialoga v posameznih medijskih hišah in na nacionalni ravni. Od novega vodstva RTV Slovenija pričakujemo intenzivna pogajanja za sklenitev stavkovnega sporazuma. Delavke in delavce v medijih pa vabimo, da se nam pridružijo v sindikatu. Skupaj smo močnejši!