Novinarski sindikat zoper rušenje socialnega dialoga na Večeru
Skupščina sindikata Večera se je danes seznanila z nastalimi razmerami po zadnjih odpovedih pogodb o zaposlitvi še petim novinarjem in z nepripravljenostjo poslovodstva, da bi v sporazumu s sindikati poiskali bolj optimalne rešitve. Danes je sindikat že tretjič zapored predlagal, da družba sanira finančno stanje z zmanjševanjem stroškov dela, ne pa pretežno z odpuščanji novinarjev.
Po pogovoru skupščina ocenjuje, da je proces kadrovskega prilagajanja postal neobvladljiv in da sindikat kot socialni partner v tej fazi ne more več deliti odgovornosti za upravljanje s kadri v podjetju. Zaradi slabega vzdušja, ki ga povzroča strahovlada, kolektiv zapuščajo še drugi dobri novinarji in s funkcij odstopajo uredniki. Namesto socialnega dialoga se poglablja konflikt med socialnimi partnerji.
Sindikat poziva vodstvo, naj začne s sporazumevanjem v korist bralcev, Večera in ohranitve splošnoinformativne vloge, ki jo ima medij. Način sanacije, ki ga je z odpuščanji izbralo vodstvo Večera, po našem mnenju vodi v uničevanje časopisa ter njegovega kadrovskega in prihodkovnega potenciala.
Sindikat bo nudil pravno pomoč in jo financiral vsem petim članom, ki so dobili odpoved. Sindikat zagotavlja, da jo bo tudi v bodoče nudil vsem članom, ki bi jo potrebovali.
Hkrati skupščina protestira proti diskriminaciji Katarine Šulek, Lidije Ferk, Mateje Grošelj, Karin Potočnik in Aleša Lednika, ki so še vedno člani uredništva, odgovorna urednica Katja Šeruga pa jih ni povabila na sestanek vodstva z uredništvom.
Za Sindikat novinarjev Večera: Dejan Pušenjak
Za Sindikat novinarjev Slovenije: Alenka Potočnik, Iztok Jurančič