Cilj delovanja javnega zavoda RTV ni dobiček, ampak izvajanje uzakonjenih nalog
Na zadnji decembrski seja sveta RTV Slovenija je trinajst svetnic in svetnikov, kljub številnim kritikam, tudi znotraj javnega zavoda, podprlo finančni načrt za leto 2024, ki ni usklajen s programsko-produkcijskim načrtom in obratno, in oba v drugi polovici leta predvidevata izrazito krčenje programov in ponudbe. Sprejeta dokumenta pomenita nepredvidljivo tvegan poseg v izvajanje javne službe osrednje medijske in kulturne institucije v državi. Nadaljevanje paradigme, ki sta jo v novem programsko-produkcijskem načrtu in finančnem načrtu za leto 2024 ustoličila tudi nova uprava javnega zavoda in svet RTV Slovenija, je razvojno, programsko in kadrovsko škodljivo. Programsko ponudbo namreč obravnava kot funkcijo poslovnega rezultata, ne pa kot funkcijo izvajanja javne službe, kot je zamišljeno tudi v zakonu in v statutu, saj cilj delovanja javnega zavoda ni dobiček, ampak izvajanje uzakonjenih nalog.
Svet RTV Slovenija je sprejel programsko-produkcijski in finančni načrt v slepi veri, da ne sme pripraviti finančnega načrta, v katerem bi odhodki presegali prihodke, ker so mu tako zagotovili v finančnem odboru, v katerem sta tudi predstavnika ministrstev za kulturo in za finance. Pri tem je treba vedeti, da finančni odbor podaja le predhodno mnenje na finančni načrt, tako da se je svet RTV Slovenija zavestno odločil ignorirati izgubo s sklicem na organ, ki o njem sploh ne odloča.
V novinarskih sindikatih zato zahtevamo, da uprava opusti razvojno in programsko škodljivo politiko, od ustanovitelja pa pričakujemo, da bo opredelil primerno financiranje zakonsko določenih obveznosti javne službe za leto 2024 in ustrezno ukrepal za finančno sanacijo programov in razvoja javne službe RTV Slovenija, vsaj dokler z novim zakonom ne bo urejeno financiranje javne službe, ki ne bo odvisno zgolj od dobre volje vsakokratne vlade.
Vlado pa tudi v luči pravkar parafiranega dogovora s sindikati javnega sektorja glede uskladitve plač z inflacijo v prihodnjem letu znova pozivamo, da izpolni svoje obveznosti do javnega zavoda in mu zagotovi sredstva iz naslova dviga plač, tudi skladno s sklenjenim stavkovnim sporazumom iz leta 2018. Upravo RTV Slovenija pa pozivamo, da v pogajanja za povečanje sredstev nemudoma vključi tudi sindikalne zastopnike.
Koordinacija novinarskih sindikatov RTV Slovenija
Sindikat novinarjev Slovenije
Ljubljana, 22. december 2023