Pridružujemo se pozivu zaposlenih na RTV proti pritiskom: »Nismo in ne bomo hlapci«
Generalni direktor izrekel nezaupnico uredništvu Informativnega programa TV Slovenija
Generalni direktor Radiotelevizije Slovenija Andrej Grah Whatmough je v petek, 4. marca, za odgovorno urednico Informativnega programa Televizije Slovenija za polni mandat imenoval dosedanjo vršilko dolžnosti odgovorne urednice Jadranko Rebernik. Z navedenim ravnanjem je generalni direktor prekršil 4. odstavek 21. člena Zakona o Radioteleviziji Slovenija in 63. člen njenega statuta, saj je odgovorno urednico imenoval, preden je o izbiri kandidatov za odgovornega urednika odločal programski svet.
Zakon in statut določata postopek imenovanja odgovornega urednika Informativnega programa TV Slovenija v primeru, da kandidat, ki ga je direktor televizije prelagal v imenovanje generalnemu direktorju, ni dobil pozitivnega mnenja večine programskih delavcev uredništva. Za Jadranko Rebernik se je izreklo nekaj manj kot 22 odstotkov članov uredništva, medtem ko je protikandidat Mitja Prek dobil 82-odstotno podporo uredništva. V tem primeru zakon in statut določata, da mora o kandidatu razpravljati in odločati programski svet, generalni direktor pa ga izbere šele po njegovem soglasju.
V komaj tednu dni je tako generalni direktor že drugič kršil zakon in statut. Mimo zakonodaje je bil objavljen razpis za generalnega direktorja RTV Slovenija, čeprav sedanjemu ni potekel mandat. Sicer pa je bila pravkar nezakonito imenovana odgovorna urednica Jadranka Rebernik že na mesto vršilke dolžnosti imenovana v nasprotju s predpisanimi določbami. Vodstvo namreč tedaj ni pridobilo obveznega mnenja uredništva, zaradi česar smo v novinarskih sindikatih in društvu podali prijavo na inšpektorat za medije zoper generalnega direktorja.
Praksa nezakonitega početja in mimo zaposlenih v uredništvih se očitno nadaljuje. Pri imenovanju odgovorne urednice Informativnega programa TV Slovenija s polnim mandatom je vodstvo zaobšlo večinsko mnenje uredništva, s čimer je poseglo v pravico in obveznost uredništva, s katero se izvaja uredniška in poklicna avtonomija ter ugotavlja stopnja medsebojnega zaupanja med uredništvom in odgovornim urednikom. V novinarskem sindikatu ugotavljamo, da kršitve generalnega direktorja vodijo v pospešeni razpad notranjega in zunanjega reda uredniške avtonomije na RTV Slovenija posebej še, ker generalni direktor lahko trdno računa na udobno večino glasov in brezpogojno podporo 21 svetnikov in svetnic programskega sveta od skupaj 29. Poleg navedenih ravnanj zoper uredništvo informativnega programa TV Slovenija generalni direktor napoveduje tudi delovno-pravne sankcije zaradi izražanja mnenj in stališč. To pa poleg že ustaljenih političnih pritiskov na novinarje preko najagresivnejših članov programskega sveta in vladnega urada za komuniciranje z načrtno diskreditacijo delovanja uredništev že vpliva na vsakdanje novinarsko delo, na kar so na današnji tiskovni konferenci opozorili zaposleni na RTV.
Zoper opisano pravno sporno ravnanje vodstva RTV bomo v sindikatih ustrezno ukrepali, hkrati pa pozivamo parlament in javnost, da skupaj naredimo vse, da zavarujemo neodvisnost javne radiotelevizije.
Pridružujemo se današnjemu pozivu zaposlenih na RTV proti pritiskom na novinarsko avtonomijo: »Nismo in ne bomo hlapci«.
Sindikat novinarjev Slovenije