Generalni direktor RTV Slovenija ne more biti organizator referendumske kampanje
Na podlagi mnenja Ministrstva za javno upravo v Sindikatu novinarjev Slovenije pričakujemo, da se bo generalni direktor RTV Slovenija umaknil iz organiziranja referendumske kampanje o noveli zakona o RTV Slovenija in ne bo nastopil na predreferendumskih soočenjih na javni radioteleviziji. Od Komisije za preprečevanje korupcije in medijskega inšpektorata pričakujemo hitro ukrepanje.
Potem ko se je generalni direktor RTV Slovenija Andrej Grah Whatmough »kot fizična oseba« prijavil za organizatorja v referendumski kampanji o noveli zakona o RTV, smo se v novinarskem sindikatu za razlago obrnili na pristojno ministrstvo. Generalni direktor je namreč odgovoren za zakonitost izvajanja referendumske kampanje in zagotovitev programskega časa za soočenja na javni radioteleviziji, zato menimo, da ne more biti hkrati organizator referendumske kampanje, saj je v nedvomnem konfliktu interesov. Danes zvečer je predvideno prvo soočenje civilne družbe na Televiziji Slovenija, v okviru katerega naj bi svoje mnenje podal tudi generalni direktor RTV »kot fizična oseba«.
Na Ministrstvu za javno upravo odgovarjajo, da »ker mora RTV Slovenija spoštovati načelo nevtralnega odnosa javnih oblasti do referendumske kampanje, kot javni zavod ne sme sodelovati kot organizator v referendumski kampanji, saj organizatorji nastopajo enostransko in s propagando vplivajo na odločanje volivcev na referendumu«. Pri tem se naslanjajo na odločitev Ustavnega sodišča iz leta 2018 (odločba U-I-191/17-25), ki je v svoji obrazložitvi med drugim zapisalo, da glede udeležbe državnih organov in pravnih oseb javnega prava v referendumski kampanji tudi Zakon o volilni in referendumski kampanji izhaja iz splošnega pristopa, ki tem zapoveduje nevtralen odnos do referendumske kampanje.
Da bi bilo »težko zadostiti načelu nevtralnega odnosa javnih oblasti do referendumske kampanje v primeru, da je organizator fizična oseba, ki je hkrati predstojnik javnega organa«, na ministrstvu odgovarjajo na vprašanje, ali je generalni direktor javnega zavoda RTV Slovenija lahko organizator referendumske kampanje kot fizična oseba. Po njihovem je to še toliko bolj relevantno, »ker gre za predstojnika tistega javnega organa, ki je hkrati odgovoren za zakonito izvedbo soočenj in ki mora vsem organizatorjem kampanje zagotavljati enakopraven položaj v postopku«.
»V takšnem primeru se odpira širša problematika videza ali pa dejanskega obstoja okoliščin nasprotja interesov ter med drugim s tem povezanim zaupanjem javnosti v javne institucije in pravno državo, kar ureja 4. poglavje Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije.« Ministrstvo za javno upravo je zato vprašanje v tem delu odstopilo Ministrstvu za pravosodje in Komisiji za preprečevanje korupcije.
V sindikatu smo podali prijavo na KPK in ga, ker je kampanja že v teku, prosili za prednostno obravnavo. Prav tako smo zaradi kršitve Zakona o volilni in referendumski kampanji podali prijavo na pristojni Inšpektorat za kulturo in medije.
Odgovor Ministrstva za javno upravo TUKAJ.
Ministrstvo za pravosodje ocenjuje, da obstaja podlaga za obstoj okoliščin možnega nasprotja interesov:
“Peti odstavek 38. člena Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije ureja položaj, ki se nanaša tudi na primer generalnega direktorja RTV, saj določa, da kolikor uradna oseba nima nadrejene osebe oziroma predstojnika, ta o obstoju okoliščin nasprotja interesov v petih dneh obvesti Komisijo za preprečevanje korupcije (v nadaljevanju: KPK). KPK v petih dneh od prejema obvestila odloči o obstoju oziroma neobstoju nasprotja interesov in o načinu izognitve temu.
Še več, na podlagi 39. člena ZIntPK lahko KPK v primeru, če obstaja sum, da je pri uradnem ravnanju uradne osebe obstajalo dejansko nasprotje interesov, v roku 2 let od opravljenih uradnih dejanj uvede postopek obstoja dejanskega nasprotja interesov in njegovih posledic. Gre za postopek po uradni dolžnosti.
RTV mora v skladu s svojim poslanstvom javnega zavoda nepristransko in objektivno poročati tudi o materiji, ki se v okviru referendumske kampanje nanaša na položaj same RTV, prav tako mora dati na razpolago del programskega časa za namen referendumske kampanje. V skladu s Pravili RTV za izrabo programskega časa za predstavitev mnenj o vprašanju zakonodajnega referenduma, ki jih je izdal generalni direktor RTV dne 26.10.2022, o ugovorih o morebitnih nepravilnostih pri njihovem izvajanju odloča generalni direktor RTV. Glede na navedeno ocenjujemo, da obstaja podlaga za obstoj okoliščin možnega nasprotja interesov.”
Odgovor Ministrstva za pravosodje TUKAJ.
****
Zgornja novica je bila objavljena 14. 11. 2o22 in dne 16. 11. 2022 dopolnjena.