Imenovanje Uroša Urbanije na čelo javne televizije bo jasno sporočilo stavkajočim
S predhodnim soglasjem k imenovanju Uroša Urbanije za direktorja TV Slovenija, ki ga je na včerajšnji seji Programskega sveta podalo 17 svetnikov in svetnic, se nadaljuje vrsta ravnanj, s katerimi ta vodilni organ javne radiotelevizije deluje proti javnostim in uzakonjenemu javnemu interesu. V novinarskih sindikatih jih zato pozivamo, da odstopijo.
Generalni direktor s predlogom imenovanja in programski svet s soglasjem Uroša Urbanije za direktorja TVS sta delovala v škodo javnega zavoda in s tem poglobila že tako nevzdržne razmere v uredništvih TVS, zaradi katerih je bila vodstvu RTV 13. maja napovedana stavka s prvo stavkovno zahtevo po novinarski, uredniški in institucionalni avtonomiji.
Kot direktor Urada vlade za komuniciranje je Uroš Urbanija od novembra na spletni strani Ukoma redno objavljal tako imenovane »analize poročanja RTV Slovenija«, v katerih se je loteval posameznih prispevkov v informativnih oddajah na javnih radiu in televiziji ter novinarskih prispevkov na MMC, celo posameznih novinarjev. Vladni urad si je tako prisvojil pooblastila, za katera nima zakonske podlage, in jih zlorabljal za pritisk na novinarje in novinarstvo s ciljem politične podreditve javne radiotelevizije. Z »analizami poročanja RTV Slovenija« na uradnih vladnih straneh je Ukom presegel svoja zakonska pooblastila ter posegel v temelje svobode govora novinarjev in svobode medijev.
V deklarirani vojni z mediji prejšnje vlade, ki ji je sledilo finančno izčrpavanje javnih medijev, predvsem Slovenske tiskovne agencije, je javnosti dobro znana vloga Uroša Urbanije, ki je kot direktor Ukoma več kot 300 dni odtegoval plačilo javnih sredstev javni službi STA. Nadalje je Urbanija v času službovanja na Ukomu z generalnim direktorjem RTV Andrejem Grahom Whatmoughom sklenil Pogodbo o storitvah RTV Slovenija ob predsedovanju Slovenije Svetu EU, s katero je po naši oceni oškodoval javni zavod za skoraj pol milijona evrov, za kolikor RTV ni dobil plačanih opravljenih storitev.
Hkrati vloga Uroša Urbanije kot direktorja Televizije Slovenija, v kateri bo moral z novinarji in uredniki, ki jih je še pred kratkim kot vladni uradnik šikaniral in diskreditiral, kaže na neposreden konflikt interesov in veliko nevarnost, da bo preko odgovorne urednice posegal v novinarsko in uredniško avtonomijo, saj je Urbanija praviloma in v vsakem trenutku pod videzom političnega uravnoteževanja pripravljen žrtvovati novinarsko profesionalnost in poklicne standarde novinarskega dela.
Uroš Urbanija ne more biti direktor Televizije Slovenija, torej nosilec ene najvišjih funkcij na javni RTV, ki bi morala biti politično nepristranska, v prvi vrsti pa bi morala zasledovati javni interes.
Včerajšnje predhodno soglasje 17 članov programskega sveta k imenovanju Uroša Urbanije je le pika na i v vrsti ravnanj aktualne sestave sveta, ki se večinsko ne ozira na notranja in zunanja pravila, njeno tehtanje in pristransko odločanje kaže na globoko neuravnoteženost njegove sestave. Gre tudi za usklajeno delovanje večjega dela programskega sveta in generalnega direktorja, ki je usmerjeno k razgradnji temeljih načel in poslanstva tega javnega zavoda posebnega kulturnega in nacionalnega pomena.
V nasprotju s predpisi je večina svetnikov 17. marca 2022 generalnemu direktorju Andreju Grah Whatmoughu zagotovila nov mandat, čeprav mu prejšnji ni potekel, ter mu s tem podaljšala mandat preko zakonsko določenih štirih let. Večina v sedanji sestavi programskega sveta tudi krši sprejeti Programsko-produkcijski načrt za leto 2022, z netransparentnim in sprotnim spreminjanjem programskih shem v Informativnem programu TVS povzroča veliko programsko škodo, saj kljub siromašenju programa prav zaradi takega ravnanja vodilnega programskega organa, TVS ni mogla pravočasno nadomestiti ukinjenih ali s sporeda umaknjenih oddaj.
Zadnja oddaja Studia City je bila na sporedu 21. marca 2022, nova oddaja Panorama je bila prvič na sporedu drugega programa TVS 30. maja 2022, medtem ko so bile po načrtu že prej umaknjene oddaje, kot so Globus, Politično in Točka preloma, skrajšane osrednje informativne oddaje, ne da bi bile ustrezno nadomeščene s kakovostnimi programskimi vsebinami. Tovrstno načrtovanje je povzročilo organizacijsko zmedo, odhajanje kakovostnih kadrov in hudo kadrovsko krizo v Informativnem programu TVS. Večina v sedanji sestavi programskega sveta podpira tako imenovano finančno stabilizacijo, ki jo izvaja sedanje vodstvo, in uničuje kadrovski in razvojni potencial javne službe.
Iz navedenih razlogov v novinarskih sindikatih utemeljeno domnevamo, da člani, ki kršijo drugi odstavek 17. člena ZRTVS-1, po katerem bi morali svoje delo opravljati neodvisno ter nepristransko in so dolžni uresničevati samo interese RTV Slovenija kot javne radiotelevizije, ter ne pripomorejo k dobremu delovanju in krepitvi ugleda javne radiotelevizije, kot bi morali po prvem odstavku 17. člena ZRTVS-1, ampak mu s svojim ravnanjem škodujejo, ne izpolnjujejo več pogojev za opravljanje svoje funkcije. Zato jih pozivamo, da nemudoma odstopijo.
Generalnega direktorja RTV pa pozivamo, naj Uroša Urbanije ne imenuje za direktorja javnega televizije. Njegovo imenovanje bo jasno sporočilo generalnega direktorja stavkajočim delavkam in delavcem, da 1. stavkovne zahteve po novinarski, uredniški in institucionalni avtonomiji ne bo uresničil, s čimer so pod vprašajem pogajanja za razrešitev stavkovnih zahtev oz. je pod vprašajem sklenitev stavkovnega sporazuma.
Alenka Potočnik, predsednica Sindikata novinarjev Slovenije
Helena Milinković, vodja stavkovnega odbora novinarskih sindikatov RTV Slovenija in predsednica Koordinacije novinarskih sindikatov RTV Slovenija