Napad na sindikalno svobodo in kritične glasove
V novinarskih sindikatih odločno nasprotujemo trditvam Programskega sveta RTV Slovenija na drugi redni seji 17. marca, da se sindikat vmešava v uredniško politiko, izvaja pritiske na programski svet in blati ugled RTV Slovenija. Za navedeno ni nobenih utemeljenih dokazov. Novinarski sindikati delujemo v okviru uzakonjenih in statutarno opredeljenih funkcij. Sklepe programskega sveta v zvezi z omejevanjem sindikalne dejavnosti na RTV Slovenija označujemo za protipravni poskus omejevanja sindikalnih pravic do zastopanja in svobode javnega predstavljanja stališč, ki mejijo na nezakonito preprečevanje sindikalne dejavnosti.
Čeprav v Republiki Sloveniji velja sindikalna svoboda, ta je tudi ustavnopravna kategorija, je Programski svet RTV Slovenija – kot vodilni organ javne radiotelevizije glede programske politike – na svoji včerajšnji seji sprejel sklep, v katerem od generalnega direktorja RTV Slovenija zahteva, da omeji svobodo izražanja in sindikalno svobodo.
Tako imenovani sklep 2-2, ki ga je na seji podprlo 22 od skupno 29 programskih svetnikov, se glasi:
»Glede na pojasnila vodstva RTV Slovenija in razpravo Programski svet ugotavlja, da so:
- očitek o nezakonitem imenovanju odgovorne urednice Informativnega programa TV Slovenija;
- očitek o siromašenju prvega televizijskega programa in očitek o prenosih oddaj in shodov;
- očitek Programskemu svetu, da svoje delo opravlja odvisno in pristransko ter v nasprotju z Zakonom o RTV Slovenija
NEUTEMELJENI, njihovo javno izražanje pa pomeni resno krnitev ugleda javnega zavoda RTV Slovenija s strani tistih, ki take očitke neutemeljeno sporočajo javnosti.
Programski svet zato generalnega direktorja RTV poziva, da sprejme ustrezne ukrepe, s katerimi bo:
- preprečil tovrstno neutemeljeno blatenje javnega zavoda RTV Slovenija v javnosti;
- preprečil nedopustne posege sindikatov v kadrovsko politiko in v uredniško neodvisnost«.
Očitno se v največji medijski hiši v državi, za katere razvoj in delovanje neposredno prispevamo državljanke in državljani z RTV-prispevkom, nadaljuje protipravna praksa in preseganje pooblastil, nekatera od njih spominjajo celo na avtoritarne prijeme. Programski svet je z včerajšnjim sklepom posegel v sindikalno delovanje in pravico zaposlenih do sindikalnega organiziranja, ki je neposredno povezano s kadrovsko politiko. Ustava Republike Slovenije v 76. členu jasno določa, da je ustanavljanje in delovanje sindikatov ter včlanjevanje vanje svobodno. Programski svet je presegel tudi pooblastila, ki mu jih nalagata Zakon o RTV Slovenija in Statut RTV Slovenija, prav tako sklep pomeni nespoštovanje samoomejitev, ki jih je sam sprejel s svojo Metodologijo za izvajanje programskega nadzora.
Poleg ustave delovanje sindikatov opredeljuje Zakon o delovnih razmerjih v 203., 204., 205., 206., 207. in 208. členu. V 203. členu, ki opredeljuje obveznosti delodajalca do sindikata, je med drugim zapisano: »Delodajalec mora sindikatu zagotoviti pogoje za hitro in učinkovito opravljanje sindikalnih dejavnosti v skladu s predpisi, s katerimi se varujejo pravice in interesi delavcev«. Nemoteno sindikalno delovanje opredeljuje tudi 40. člen Statuta RTV Slovenija: »Sindikatom so v skladu z zakonom in kolektivno pogodbo zagotovljeni pogoji za nemoteno delovanje. Medsebojne pravice sindikatov in RTV Slovenija se določijo s pogodbo med sindikati in generalnim direktorjem RTV Slovenija«. Sindikalno delovanje je opredeljeno tudi v Kolektivni pogodbi za poklicne novinarje. Programski svet v to nikakor ni pristojen posegati.
S tem, ko programski svet od generalnega direktorja RTV zahteva ukrepe, s katerimi naj ta »prepreči tovrstno blatenje javnega zavoda RTV Slovenija v javnosti«, posega tudi v svobodo izražanja in medijsko svobodo novinarskega poklica, kar je nedopustno. Kritika dela javnega zavoda je nujna za njegov razvoj in kot taka lahko prispeva h krepitvi njegovega ugleda, in ne nasprotno. Generalni direktor RTV Slovenija Andrej Grah Whatmough, ki prav danes začenja nov mandat, čeprav se mu prejšnji ni predčasno zaključil, kot to predvideva zakonodaja, je sicer na včerajšnji seji že povedal, da se je vodstvo odločilo omejiti svobodo izražanja novinarjev in drugih zaposlenih na RTV Slovenija. Kljub opozorilom novinarskih sindikatov so sprejeli dopolnitev Smernic za nastopanje na družabnih omrežjih in digitalnih platformah, ravnanje v nasprotju z njimi pa po novem pomeni »tako hudo kršitev obveznosti iz delovnega razmerja, da delovnega razmerja med RTV Slovenija in kršiteljem ni več mogoče nadaljevati«.
Namen protipravnih smernic po našem mnenju ni nič drugega kot poskus utišati kritične glasove in ustrahovati zaposlene. Temu se bomo v sindikatih uprli z vsemi sredstvi, saj smo dolžni varovati pravice in interese delavk in delavcev. Prav tako se bomo uprli vsem poskusom omejevanja delavskega organiziranja in bomo za naše pravice do delovanja, zastopanja in izražanja uporabili vsa pravna in druga sredstva.
Koordinacija novinarskih sindikatov RTV Slovenija
Sindikat novinarjev Slovenije
Konfederacija sindikatov javnega sektorja Slovenije