Ob 30-letnici Srebrenice: KSJS poziva k ustavitvi genocida nad Palestinci
Poziv slovenski vladi, univerzam in podjetjem k prekinitvi sodelovanja z izraelskimi institucijami, vpletenimi v agresijo
V Konfederaciji sindikatov javnega sektorja Slovenije (KSJS) nočemo biti nemi opazovalci in nočemo molčati, zato ostro obsojamo nadaljevanje genocida in brutalnega izživljanja izraelske vojske nad Palestinci v Gazi in na Zahodnem bregu. Slovensko vlado in vse institucije, vključno z Univerzo v Ljubljani, natančneje Strojno fakulteto v Ljubljani, pozivamo, da sledijo priporočilom in ugotovitvam Meddržavnega sodišča in nemudoma prekinejo vse stike in sodelovanje z izraelskimi univerzami, znanstvenimi institucijami in podjetji, ki sodelujejo pri genocidni politiki nad Palestinci na okupiranih ozemljih. Zasebna podjetja pozivamo, naj pri poslovanju z Izraelom na prvo mesto postavijo življenja in ne krvavih dobičkov.
Slovenska vlada naj ne čaka na široko koalicijo med članicami Evropske unije, da bi odstopila od Pridružitvenega sporazuma z Izraelom. To naj z veliko moralno odgovornostjo stori sama. Slovenska vlada naj se pridruži državam, ki so zaradi propagiranja nezakonitih judovskih naselbin uvedle sankcije proti skrajnim judovskim ministrom, finančnemu ministru Bezalelu Smotriču in ministru za nacionalno varnost Itamarju Ben-Gvirju.
Ob včerajšnjem srečanju s Francesco Albanese, posebno poročevalko Združenih narodov, smo v KSJS njenim prizadevanjem za zaustavitev genocida nad palestinskim narodom izrekli vso podporo. V svojih štirih poročilih je natančno raziskala kolonizacijo Palestine, izraelski apartheid in genocid nad Palestinci. Njeno delo razkriva globine načrtne izselitve Palestincev z okupiranih ozemelj in njihovo nadomeščanje z judovskimi naseljenci. Ostro obsojamo ameriške sankcije proti poročevalki, ker Mednarodnemu kazenskemu sodišču priporoča preiskave in pregon podjetij, ki na račun genocida nad Palestinci kujejo krvave dobičke. Enako ostro obsojamo tudi ameriško sankcioniranje Mednarodnega kazenskega sodišča in slovenske sodnice Beti Hohler. Sodišča, sodnike in odvetnike mednarodnih sodišč morajo države zaščititi pred grožnjami, diskreditacijami in sankcijami ameriške vlade.
Slovenija naj z vsemi sredstvi zahteva takojšen vstop humanitarnih konvojev agencij Združenih narodov, saj Palestinci in Palestinke nimajo več veliko možnosti za preživetje. Evakuiranim Palestincem, ki jih gosti na rehabilitaciji, pa naj Slovenija zagotovi mednarodno zaščito in integracijo. Slovenska vlada naj bo glas popolne odprave blokade okupiranih palestinskih ozemelj in tako pokaže moralno odgovornost pri preprečevanju genocida.
V času, ko obeležujemo 30-letnico genocida v Srebrenici, smo dolžni vsi skupaj genocid nad Palestinci obsoditi in – ustaviti. Več kot 60 tisoč ubitih Palestink in Palestincev v 22-ih mesecih, med njimi18 tisoč otrok, je krvava sled, ki ostaja na vesti celotnega človeštva.