Pobuda za presojo ustavnosti pogoja PCT na ustavnem sodišču
Iz Sindikata policistov Slovenije (SPS) so danes sporočili, da so pobudo za ustavno presojo vložili, in sicer izpodbijajo dva vladna odloka, s katerima se uveljavljata protokola PCT in PC kot pogoja za opravljanje dela in ohranitev delovnega razmerja. Vložena ustavna presoja po poročanju STA vsebuje tudi predlog za zadržanje obeh odlokov ter predlog za prednostno obravnavo pred ustavnim sodiščem. Vložitev pobude za ustavno presojo so napovedali tudi v drugih sindikatih, ki zastopajo zaposlene v državni upravi, potem ko vlada za zaposlene v državni upravi s 1. oktobrom uvaja pogoj prebolelosti ali cepljenja (PC).
Pobudo za ustavno presojo so vložili tudi v Policijskem sindikatu Slovenije, vključno s predlogom za zadržanje izvrševanja odloka, ki uvaja pogoj PCT. Ob tem so v sindikatu, ki je del Konfederacije sindikatov javnega sektorja, zapisali:
“Policijski sindikat Slovenije podpira precepljenost državljanov in tudi ukrepe za obvladovanje in preprečevanje širjenja nalezljive bolezni, vendar ne na način, da se kršijo ustavne pravice in da se ustvarja dvom v delovanje pravne države in delitev oblasti. Uveljavitev takšne nedopustne prakse pomeni, da so lahko v naslednjih dneh, v obliki samovoljnih oblastnih aktov Vlade RS (tj. odloki), »na udaru« tudi druge človekove pravice in temeljne svoboščine, ki zadevajo vse zaposlene oziroma vse državljane. S tem se podira »sistem zavor in ravnovesij« med posameznimi vejami oblasti, žrtve tega pa so zaposleni oziroma državljani.”
V Konfederaciji sindikatov javnega sektorja so sporočili, da kot nesprejemljivega zavračajo nov vladni odlok, ki zaposlenim v organih državne uprave nalaga obveznost izpolnjevanja le pogoja prebolevnosti ali cepljenja:
“Cilj vsake dobronamerne oblasti bi moral biti čim bolj učinkovita zamejitev širjenja virusa in zaščita najranljivejših družbenih skupin. Razširjenost virusa (torej okuženost ljudi) pa se lahko ugotavlja edino preko testiranja. Zakaj torej vlada za zaposlene v organih državne uprave ukinja edino metodo za ugotavljanje okuženosti? Ravno nasprotno, testiranje bi moralo biti široko dostopno in brezplačno.
V KSJS zaupamo znanosti in strokovnim argumentom, zato podpiramo cepljenje kot najučinkovitejšo in daljnosežno metodo za omejitev covid-19. Vendar v situaciji, ko velika večina prebivalstva ne zaupa Vladi RS, zaradi njenega avtoritarnega komuniciranja, zavajanja in arogantnega odnosa do ljudi, bo prisila prinesla le nasprotne učinke – gnev, strah in nasprotovanje ljudi. In še več nezaupanja.
Vlada ni z ničemer pojasnila, zakaj so ravno državna uprava in njeni zaposleni tisti, ki edini morajo biti ali cepljeni ali prebolevniki. Z vidika enake obravnave je to popolnoma nesprejemljivo.
Minister Koritnik je kot edini razlog za drugačno – diskriminatorno – obravnavo zaposlenih v državni upravi navedel “zgled ostalim zaposlenim”. Nasprotno pa v KSJS vladi predlagamo, da naj si za zgled vzame Dansko, kjer je precepljenost, ki temelji na prostovoljnosti, na dialogu, spoštovanju državljank in državljanov, izjemno visoka, pa je testiranje kljub temu dostopno vsem, na vsakem koraku, stroške pa v celoti krije država. Zatekanje v obvezno cepljenje je izraz popolnega poraza vladne politike pri obvladovanju epidemije.”
Iz zadnjega sporočila Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) medtem izhaja, da ukrepi za zajezitev širjenja koronavirusa na nacionalni ravni niso dovolj, če se k omejevanju širjenja virusa ne pristopi globalno. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije je bilo doslej po vsem svetu razdeljenih več kot 5,7 milijard odmerkov cepiva, toda 73 % od njih je bilo razdeljenih v zgolj 10 državah. Bogate države so razdelile 61-krat več odmerkov cepiva na prebivalca kot revnejše države. Dlje bo trajala neenakost glede cepiv, pravijo pri WHO, tem bolj bo virus krožil in se razvijal.