Programski svet RTV Slovenija krši postopke izvajanja izrednega nadzora
Programski svet je na današnji 29. seji med drugim obravnaval tudi primera poslančeva diploma in domnevna cenzura. Po skrbnem pregledu in analizi obeh primerov na podlagi poročil generalnega direktorja in varuha pravic gledalcev in poslušalcev ter postopkov v dosedanjih fazah obravnave primerov, ki smo jih opravili v Sindikatu novinarjev Slovenije, v nadaljevanju pojasnjujemo naše ugotovitve in stališča.
Po našem mnenju so v obravnavi – izrazito v poročilu generalnega direktorja o domnevni cenzuri – mestoma uporabljene pavšalne, posplošene, enostranske, tendenciozne in vnaprej ciljane (ob)sodbe novinarke Eugenije Carl in odgovorne urednice Manice J. Ambrožič. Oba primera sta bila na ravni samoregulacije, torej na ravni varuhinje pravic gledalcev in poslušalcev (v nadaljevanju: varuhinja) že zaključena. Na silo in ex post podaljšani postopki, z ignoriranjem instance varuhinje, v veliki meri pretirano in po nepotrebnem ustvarjajo probleme, kjer jih ni več. Zelo verjetno je bila po naši oceni v postopkih izvajanja nadzora konkretne programske vsebine že porušena občutljiva razmejitev med samoregulacijo odpravljanja napak in pomanjkljivosti v uredništvu Informativnega programa TVS na eni strani in samoomejitvami na drugi, samoomejitvami, ki si jih je zastavil programski svet v svoji Metodologiji za izvajanje programskega nadzora (v nadaljevanju metodologija), sprejeti januarja leta 2018.
Nezadostna mera skrbnosti v postopkih nadzora konkretnih programskih vsebin po našem mnenju povečuje tveganja kredibilnosti samoregulacije in postopkov PS, posledično in posredno tudi povečuje tveganja verodostojnosti javne radiotelevizije v javnosti. Slabo prakso, če bi se v takšni obliki stopnjevala in razširila, je posledično mogoče razumeti kot nedopustne in nedovoljene posege vodstva RTV Slovenija v avtonomijo in integriteto novinarjev ter v delovanje uredništev. Slabosti v postopkih notranjega nadzora povečujejo tudi možnosti delovanja in transfera zunanjih pritiskov na delo novinarjev in urednikov, možno pa jih je razumeti kot nedopustno vtikanje v njihovo profesionalno delo. V nasprotju s funkcijo in nameni izvajanja nadzornih postopkov, kot jih določa metodologija, način izvajanja konkretnih dveh postopkov v dosedanjih fazah vodi v okrnitev uredniške in poklicne avtonomije, za kakršno si prizadevamo v novinarskem sindikatu.
Sindikat novinarjev Slovenije protestira proti vsakemu poskusu, da bi se v sistemu izrednega nadzora določene in objavljene programske vsebine na RTV Slovenija vzpostavil nekakšen paralelni sistem, ki bi uredništva in novinarje obravnaval v nasprotju z notranjimi poklicnimi standardi, pravili in novinarsko etiko, ki jih je sprejel programski svet. Nasprotujemo ukrepom vodstva, ki bi mimo samoregulacije in vzpostavljenih samoomejitev posegali v novinarsko in uredniško delo. Programski svet pozivamo k večji skrbnosti pri obravnavi konkretnih primerov in k spoštovanju samoomejitev, ki jih je sprejel v svoji metodologiji.
Programski svet pozivamo tudi k primernemu upoštevanju funkcije varuha in njegove neodvisnosti in da se vzdrži nalaganja sklepov generalnemu direktorju, ki v notranjem kompetenčnem in organizacijskem redu presegajo njegove pristojnosti in pooblastila.
Alenka Potočnik, predsednica Sindikata novinarjev Slovenije