Generalni direktor RTV še naprej pritiska na stavkajoče, stavka se nadaljuje
S ciljem reševanja stavkovnih zahtev, ki smo jih na vodstvo RTV naslovili 13. maja in deset dni pozneje začeli stavko, so se danes nadaljevala pogajanja. Čeprav jim vodstvo nameni zgolj dve uri na teden, so se danes zaključila predčasno, saj generalni direktor Andrej Grah Whatmough ni izpolnil zaveze s prejšnjih pogajanj, in ni poslal predloga nove sestave pogajalske strani delodajalca, kot tudi ne predloga glede ponovitve postopkov imenovanja odgovorne urednice IP TVS in urednika uredništev na MMC, kar je ena izmed stavkovnih zahtev.
Čeprav je generalni direktor na pogajanjih prejšnji teden govoril o tem, da se oddaljujemo od cilja, torej od sklenitve stavkovnega sporazuma, in je zato predlagal, da se sam umakne s pogajanj in ga nasledi nekdo drug, smo novinarski sindikati ta teden – namesto obljubljenih gradiv – prejeli elektronsko sporočilo, ki ga razumemo kot nadaljevanje pritiska na stavkajoče in stavko. Čeprav naj bi se na današnjih pogajanjih usklajevali glede Stavkovnega sporazuma, je generalni direktor tega umaknil s pogajalske mize, češ da je bil rok za sklenitev Sporazuma do 10. ure zjutraj, torej do začetka pogajanj.
Generalni direktor nam je 28. junija poslal svoj predlog Stavkovnega sporazuma in predlagal, »ker nismo tako zelo narazen, vložimo vse napore v to«, da ga podpišemo v petek, 1. julija 2022, ko so se tudi nadaljevala pogajanja. Ob tem je v elektronskem sporočilu zapisal: »V kolikor do takrat stavkovni sporazum ne bo sklenjen, bomo morali sprejeti določene ukrepe, zaradi katerih stavkovni sporazum v sedanji obliki ne bo več izvedljiv. Kot primer, pristopili bomo k pripravi ustreznih obračunov plač za stavkajoče, saj podlage za plačilo stavke ta hip ni – podlaga je lahko zgolj sporazum«.
Generalni direktor RTV, ki se na strani delodajalca po lastni odločitvi od 3. junija s pogajalsko skupino novinarskih sindikatov pogaja sam, v pogajanjih ves čas selektivno in nekonsistentno pristopa do stavkovnih zahtev, pogajalsko skupino izsiljuje s sklenitvami delnih sporazumov, preklicem stavke in s prenehanjem obveščanja javnosti o dogajanju na RTV in o novinarski stavki.
Razreševanje kadrovsko in organizacijsko nevzdržnih razmer v Informativnem programu TVS ter objavo razpisa za 10 novih zaposlitev pogojuje s podpisom Stavkovnega sporazuma in preklicem stavke. Generalni direktor še naprej z javnimi izjavami in okrožnicami Med nami zavaja javnost in zaposlene glede zahtev stavkovnega odbora.
Zaradi oviranja stavke smo že podali prijavo na Inšpektorat RS za delo. S tem, ko sta generalni direktor in odgovorna urednica skrajšala dnevnoinformativne oddaje na zgolj nekaj minut in prepovedala produkcijo oddaje Tednik, sta delavkam in delavcem onemogočila izvajanje stavkovnih aktivnosti, kot so jih napovedali vodstvu ob začetku stavke. To pa je oviranje stavke, ki je ena od temeljnih in ustavnih pravic delavk in delavcev, hkrati pomeni kršitev 14. člena Zakona o stavki, ki pravi, da delodajalec ne sme preprečevati delavcu, da bi sodeloval v stavki, in ne uporabljati nasilnih ukrepov, da bi se stavka končala.
Stavkovni odbor, ki se je nazadnje sestal v ponedeljek, 27. junija, je potrdil sklep, da ni razloga za preklic stavke, zato se ta nadaljuje. Zahteve po Radioteleviziji Slovenija, ki bo avtonomna, neodvisna in v službi javnosti, ostajajo! Naša glavna in prva stavkovna zahteva Novinarska, uredniška in institucionalna avtonomija pa z vsemi posegi in pritiski vodstva RTV postaja le še glasnejša!
Stavkovni odbor in pogajalska skupina Koordinacije novinarskih sindikatov RTV Slovenija