• Domov
  • O nas
    • O SNS
    • Statut SNS
    • Organizacija SNS
    • Hišni sindikati
    • Sindikat novinarjev Slovenije član KSJS
    • Novinarsko častno razsodišče
    • Sodelovanje z DNS
    • Novinarski kodeks
    • Dohodnina
  • Kaj delamo
    • Prednosti članstva
    • Včlani se
    • BREZPLAČNA PRAVNA POMOČ
    • Novinarske izkaznice
    • Delo pisarne SNS
    • Kolektivna pogodba
  • Intervjuji
  • Avtonomija
  • Projekti
  • Povezave
  • Kontakti
  • English
NOVICE
Za javno Radiotelevizijo Slovenija!
Močni sindikati – boljša kakovost življenja ljudi!
Predlog medijskega zakona ponekod sicer popravlja obstoječega, toda v njem pogrešamo rešitve za novinarstvo
Odpuščanje na Večeru je huda izguba za javni interes
SLAPP tožbe Psihiatrične klinike Ljubljana zoper N1 so zavržna zloraba pravnih sredstev
Sindikata Dela in Dnevnika v podporo novinarjem Večera ob napovedanem odpuščanju

Javna izjava podpore in solidarnosti z novinarkami in novinarji RTV Slovenija

Objavljeno 10. marca 2022
By : Mojca Zabukovec
Comment: 0

Mirovni inštitut izraža javno podporo novinarkam in novinarjem, urednikom in urednicam ter celotnemu tehničnemu osebju, zaposlenemu na RTV Slovenija, ki se je javno uprlo vse hujšim vladnim napadom na institucionalno avtonomijo največjega javnega medija v državi. Njihovo izjavo objavljamo v celoti.

Medtem ko finančno in kadrovsko destabilizacijo RTV Slovenija z zaskrbljenostjo opazujemo že desetletja, nikakor ne moremo spregledati dejstva, da se strankarska uzurpacija zavoda intenzivno stopnjuje vse od nastopa trenutne vlade. Z nezakonitim imenovanjem generalnega direktorja in v. d. urednice informativnega programa TV Slovenija ter z izigravanjem notranjih pravil so podporniki vladajočih strank izpeljali kadrovsko čistko v vrhu javne televizije. S spremembo aktov zavoda se poskuša kadrovsko čistko izpeljati tudi v Multimedijskem centru (MMC). Koalicijski poslanci in parlamentarna skrajna desnica so, z ignoriranjem demokratičnih postopkov v DZ, kadrovsko čistko izpeljali v dveh ključnih organih zavoda: lani decembra so si, v nasprotju z zakonom, zagotovili strankarsko večino v programskem svetu in imenovali polovico članov nadzornega sveta zavoda.

Novo vodstvo je s pomočjo članov programskega sveta nato povsem zanemarilo svojo odgovornost do javnosti, povozilo standarde profesionalne kakovosti, povzročilo nepopravljivo programsko škodo in povsem načelo ugled javne televizije. Z naklonjeno večino v programskem svetu so, brez posvetovanja s ključnimi uredništvi, potrdili nedodelan programsko-produkcijski načrt za leto 2022. Pred parlamentarnimi volitvami so poskusili osiromašiti prvi televizijski program, premestili ali ukinili so uveljavljene, toda za politično desnico moteče, oddaje, kot so Globus, Zrcalo tedna in Utrip. Z izkoriščanjem vojnih razmer v Ukrajini so pritiske v zadnjih dveh tednih ne le nadaljevali, temveč tudi stopnjevali. S sramotno odločitvijo za vklop v britanski informativni program poskušajo degradirati zunanjepolitično uredništvo nacionalne televizije, oddaja Studio City je bila brez dodatnih pojasnil prejšnji ponedeljek preprosto ukinjena, nadaljujejo se tudi abotni napadi na ustvarjalke oddaje Tarča.

Ob tem se obračunavanje in politični pritiski, poleg poniževanj na socialnih omrežjih, od lanske jeseni dalje vršijo preko orwelovskih tedenskih dopisov, ki jih izvaja Urad vlade za komuniciranje. Medtem ko bi morala vlada dejansko zagotavljati institucionalno avtonomijo in uredniško neodvisnost medija, poskušajo njeni vodilni kadri z diskreditacijami in birokratskim nadzorom, tako kot se je to dogajalo na STA, disciplinirati nepokorne novinarke in urednice. S tem kažejo, da ne razumejo osnovnih demokratičnih postulatov javnih medijev ne poslanstva novinarstva ne lastnih uradniških pristojnosti. Zakaj je uradu dopuščena normalizacija takšnih »analiz«, dejansko pa nestrokovnih posegov v profesionalno medijsko prakso, če tega ne bi dopustila nobena druga poklicna skupina, kot so zdravniki, pravniki, gradbeniki, arhitekti, šolniki ali obramboslovci?

Na Mirovnem inštitutu se zato pridružujemo pozivom aktivov RTV in posameznih novinarskih združenj k razrešitvi v. d. direktorja TV Slovenija ter ponovitvi razpisa za imenovanje odgovorne urednice Informativnega programa TV Slovenija. Ob tem Urad vlade za komuniciranje pozivamo naj preneha s pritiski na javne medijske hiše in začne opravljati le tiste zadolžitve, ki so v pristojnosti in opisu nalog urada. Pozdravljamo dejstvo, da se z javnim nastopom zaposlenih končuje delna ali popolna fragmentacija uredništev javnega zavoda ter jasno zavzetje stališč do spornih potez vodstva in programskega sveta. Napad na ustanovo, ki bi morala biti zavezana in predana javnosti vseh državljank in državljanov, namreč ni napad na en sam medij, program ali uredništvo znotraj RTV, temveč napad na celotno novinarsko skupnost v državi. Popolnoma podpiramo tudi odločitev o morebitni generalni stavki zaposlenih, če se kolektivi znotraj RTV odločijo za ta korak. Spoštovanje do javnosti se v ključnih zgodovinskih trenutkih ne pokaže s tem, da še naprej ustvarjaš program, ki ni vreden javnega medija, temveč ko z vso integriteto in dostojanstvom porineš drog v kolesje populističnega avtoritarizma.

Kolektiv Mirovnega inštituta

O avtorju
  • google-share
Previous Story

Ukom naj preneha s pritiski na novinarje, vodstvo RTV pa naj se jim zoperstavi

Next Story

Uredništvo MMC: Ostro nasprotujemo imenovanju Igorja Pirkoviča za v. d. urednika uredništva portala

Intervjuji

0

Odgovornost do javnosti za novinarje in medijske delavce najpomembnejši vidik njihovega dela

V Sindikatu novinarjev Slovenije smo skupaj s Centrom za raziskovanje družbenega komuniciranja Fakultete za družbene vede Univerze v Ljubljani
Objavljeno 3. 5. 2023
0

Radijska tribuna o RTV: “Če se bosta nadaljevala enoumje in nekakovosten program, bomo živeli v zaplankanem svetu”

Na javni radioteleviziji se je včeraj nadaljevala stavka, o njej in razmerah na RTV so premišljevali v oddaji Radijska tribuna Radia Maribor, med
Objavljeno 5. 4. 2023
0

Pritiski na tisk – brez dobrih kadrov ni kakovostnih medijev

Vabimo k poslušanju Vročega mikrofona radijske novinarke Tatjane Pirc (Val 202) o razmerah v tiskanih medijih.
Objavljeno 9. 3. 2023

Prijava na novičnik




Prijava na novice


Loading

Spremljaj nas

rss

Deli po spletu

Facebooktwitterredditpinterestlinkedin

ISKALNIK

Spletna stran uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z nadaljnjo uporabo spletne strani soglašate s piškotki.OK