• Domov
  • O nas
    • O SNS
    • Statut SNS
    • Organizacija SNS
    • Hišni sindikati
    • Sindikat novinarjev Slovenije član KSJS
    • Novinarsko častno razsodišče
    • Sodelovanje z DNS
    • Novinarski kodeks
    • Dohodnina
  • Kaj delamo
    • Prednosti članstva
    • Včlani se
    • BREZPLAČNA PRAVNA POMOČ
    • Novinarske izkaznice
    • Delo pisarne SNS
    • Kolektivna pogodba
  • Intervjuji
  • Avtonomija
  • Projekti
  • Povezave
  • Kontakti
  • English
NOVICE
Za javno Radiotelevizijo Slovenija!
Močni sindikati – boljša kakovost življenja ljudi!
Predlog medijskega zakona ponekod sicer popravlja obstoječega, toda v njem pogrešamo rešitve za novinarstvo
Odpuščanje na Večeru je huda izguba za javni interes
SLAPP tožbe Psihiatrične klinike Ljubljana zoper N1 so zavržna zloraba pravnih sredstev
Sindikata Dela in Dnevnika v podporo novinarjem Večera ob napovedanem odpuščanju

Javna radiotelevizija na robu krize nadzornih in upravljavskih institutov njenega vodenja

Objavljeno 2. septembra 2021
By : Mojca Zabukovec
Comment: 0

V Sindikatu novinarjev Slovenije ugotavljamo, da se javni zavod RTV Slovenije sooča z resnimi težavami v odločanju njegovih vodilnih upravljavskih in nadzornih struktur, ki že škodijo opravljanju nalog javne medijske in kulturne ustanove. Zato smo danes pristojne pozvali, da uredijo notranje konflikte in ravnajo skladno z zakonsko in statutarno ureditvijo, v javnem interesu in v interesu zaposlenih v javni službi.

Na seji Programskega sveta RTV Slovenija 16. avgusta svetniki in svetnice niso odločali o soglasju k razrešitvi direktorice TV Slovenija, ker je bila seja nesklepčna. Generalni direktor je izkoristil zakonsko možnost in 20. avgusta brez soglasja Programskega sveta sam razrešil direktorico TV Slovenija, ker Programski svet ni odločil o razrešitvi v predpisanem roku. Zatem je bila seja Programskega sveta ponovno sklicana 30. avgusta. Znova naj bi  razpravljali o predlogu za soglasje k razrešitvi direktorice TV Slovenija. Petnajst od devetindvajsetih svetnikov je znova zanemarilo svojo prvo poslovniško zapoved, da morajo sodelovati pri delu in odločanju Programskega sveta. Seja je bila ponovno nesklepčna.

Že pred sejo Programskega sveta RTV Slovenije 16. avgusta smo v Sindikatu novinarjev Slovenije opozorili, da predstavlja predlog hitre razrešitve direktorice TV Slovenija širše izrivanje statutarno in zakonsko opredeljenih vodilne vloge in funkcij Programskega sveta, saj je institut predhodnega soglasja k imenovanju in razrešitvi direktorjev Radia in Televizije Slovenija med pomembnejšimi sestavinami institucionalne neodvisnosti javne službe. Programski svet sicer na seji 30. avgusta ne bi mogel več spremeniti enostranske odločitve generalnega direktorja o razrešitvi direktorice TV Slovenija, vendarle pa bi omogočil vsaj javno obravnavo konflikta v kompetenčnem redu in javni zagovor o razlogih razrešitve. O zadevi bo odločalo sodišče, nakopičeni problemi pa so do napovedane seje 27. septembra odloženi in pometeni pod preprogo.

Pravno povzročena kriza odločanja v upravljanju in vodenju pa se je zaradi nepremišljene zaletavosti in želje po hitri odstranitvi direktorice TV Slovenija le še poglobila. Ob razrešitvi direktorice TV Slovenja 20. avgusta je generalni direktor razglasil: »Do razpisa novega direktorja Televizije Slovenija in nadalje imenovanja, bom dela in naloge direktorja Televizije Slovenija opravljal sam. Gre za začasno rešitev, s katero bom zagotovil, da bodo vse aktivnosti na Televizija Slovenija potekale nemoteno in v skladu z internimi akti, statutom in zakonom o RTV Slovenija«. Toda po navedenih predpisih generalni direktor nima nobenih ključnih pooblastil in pristojnosti na področjih, za katera sta izrecno zadolžena izključno direktorja Televizije in Radia, kot so, denimo, kadrovske odločitve o odgovornih urednikih programov, priprava letne programske sheme in programskih vsebin. Poleg tega je za imenovanje direktorjev Radia in Televizije zadolžen Programski svet, imenuje pa jih po javnem razpisu, ki pa ga v desetih dneh po razrešitvi direktorja TV Slovenija generalni direktor še ni objavil.

Poleg trenutno za odločanje nezmožnega Programskega sveta je v skoraj polletni blokadi tudi Nadzorni svet RTV Slovenija. Ta se je sicer na pobudo štirih članov sestal 25. avgusta, izvolil novega predsednika in sklenil zahtevati od generalnega direktorja odgovore na nekatera ključna vprašanja poslovanja in vprašljive odločitve. Generalni direktor RTV Slovenija, ki je po prevzemu funkcije marca odstopil z mesta predsednika Nadzornega sveta, in namestnik predsednika Nadzornega sveta, ki ga je nadomestil, sta sejo razveljavila. Seja naj bi bila namreč po njunem mnenju sklicana nezakonito, ker je namestnik predsednika Nadzornega sveta že pred njenim sklicem sklical sejo za 29. september.

Iz navedenih dejstev v Sindikatu novinarjev Slovenije ocenjujemo, da bo odlaganje reševanja notranjih konfliktov v RTV Slovenija lahko povzročilo motnje v poslovanju, najmanj v pripravi in sprejemanju programsko produkcijskega načrta in finančnega plana za naslednje leto. V danih okoliščinah finančnega stiskanja pa so zaradi neusklajenega in potencialno konfliktnega razmerja med poslovodstvom in Programskim svetom zaposleni in javna služba izpostavljeni prekomernim tveganjem krčenja programskih vsebin ter stroškov.

*Dopis z zgornjo vsebino smo v SNS poslali predsedniku Programskega sveta RTV Slovenija Cirilu Baškoviču, namestniku predsednika Nadzornega sveta RTV Slovenija Borutu Rončeviću in generalnemu direktorju RTV Slovenija Andreju Grahu Whatmoughu.

O avtorju
  • google-share
Previous Story

Zaposleni na STA: Moralna podpora žal ne zadošča več, treba bo storiti bolj odločen korak

Next Story

Vrhovno sodišče: Vlada mora financirati STA po zakonu, vladna uredba ni potrebna

Intervjuji

0

Odgovornost do javnosti za novinarje in medijske delavce najpomembnejši vidik njihovega dela

V Sindikatu novinarjev Slovenije smo skupaj s Centrom za raziskovanje družbenega komuniciranja Fakultete za družbene vede Univerze v Ljubljani
Objavljeno 3. 5. 2023
0

Radijska tribuna o RTV: “Če se bosta nadaljevala enoumje in nekakovosten program, bomo živeli v zaplankanem svetu”

Na javni radioteleviziji se je včeraj nadaljevala stavka, o njej in razmerah na RTV so premišljevali v oddaji Radijska tribuna Radia Maribor, med
Objavljeno 5. 4. 2023
0

Pritiski na tisk – brez dobrih kadrov ni kakovostnih medijev

Vabimo k poslušanju Vročega mikrofona radijske novinarke Tatjane Pirc (Val 202) o razmerah v tiskanih medijih.
Objavljeno 9. 3. 2023

Prijava na novičnik




Prijava na novice


Loading

Spremljaj nas

rss

Deli po spletu

Facebooktwitterredditpinterestlinkedin

ISKALNIK

Spletna stran uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z nadaljnjo uporabo spletne strani soglašate s piškotki.OK