Novinarska konferenca: Kritičen odziv na predlog Zakona o inšpekciji dela
Društva in sindikati s svojim predlogom zakona o inšpekciji dela
STA, Ljubljana, 29. marca – Predlagane spremembe zakona o inšpekciji dela problematike prekarnih zaposlitev še vedno ne naslavljajo dovolj učinkovito, meni koalicija društev in sindikatov, ki je zaradi tega pripravila svoj predlog sprememb. Zavzemajo se tudi za izvzetje tega zakona iz paketa sprememb delovne zakonodaje in za takojšnjo vložitev zakona v potrebno proceduro.
Kot je na skupni novinarski konferenci društva Delavska svetovalnica, Društva Gibanje za dostojno delo in socialno družbo, Društva novinarjev Slovenije, Sindikalne konference samostojnih ustvarjalcev na področju kulture in informiranja, Sindikata Mladi plus ter Sindikata novinarjev Slovenije pojasnil Marko Funkl iz Gibanja za dostojno delo in socialno družbo, protestno razpuščajo vladno projektno skupino za prekarne oblike na trgu dela.
Ta je na njihovo pobudo nastala marca 2015. Dva meseca pozneje so z vlado dosegli dogovor, da se problematiki prekarnega dela posveti več pozornosti in pripravi ukrepe na tem področju, a Funkl ugotavlja, da do sprememb praktično ni prišlo. Dokument Za dostojno delo je bil po njegovih besedah le manever za kupovanje časa, tudi zadnji predlogi sprememb delovne zakonodaje pa nakazujejo, da so premiki minimalni.
Javna razprava o noveli zakona o inšpekciji dela je bila po Funklovih besedah “očitno sama sebi namen”, saj ministrstvo za delo številnih artikuliranih odzivov ni upoštevalo. Ob tem je Funkl poudaril, da se njihova prizadevanja za spremembo zakonodaje s tem nikakor ne bodo končala, temveč le še dodatno okrepila.
Prva skupna akcija je zavzemanje za takšne spremembe zakona o inšpekciji dela, “ki bodo v največjo korist delavcev”. Kot je pojasnil Goran Lukič iz Delavske svetovalnice, si prizadevajo, da bi bil delavec, za katerega inšpekcija ugotovi obstoj delovnega razmerja, zaposlen, zaradi česar bi mu pripadale vse pravice po zakonu o delovnih razmerjih.
Delodajalec bi po njihovem predlogu nepravilnost lahko odpravil samo tako, da bi delavcu izstavil pisno pogodbo o zaposlitvi, ki ustreza vsebini ugotovljenega delovnega razmerja. Ureditveno odločbo kot edino obliko odprave nepravilnosti bi inšpektor naložil delodajalcu tudi v primeru dela na črno in uporabniku, ki uporablja delo nezakonito napotenih delavcev.
Prizadevajo si tudi, da bi bil delavec stranka v postopku, saj je po njihovem mnenju v sedanjih postopkih inšpekcijskega nadzora obravnavan izključujoče. Globe za kršitelje bi morale biti po njihovem mnenju višje, saj sicer nimajo odvračalnega učinka, odpravili pa bi predlog, ki predvideva tudi sankcioniranje prikrito zaposlenih.
Zavzemajo se še za zakonsko prepoved nedovoljenega oglaševanja dela. Kot je pojasnila Tea Jarc iz Sindikata Mladi plus, predlagajo povečanje pristojnosti Inšpektorata RS ta delo na način, da bo omogočeno sankcioniranje oglasov za delo, ki vsebuje elemente delovnega razmerja, a želi delodajalec skleniti kakšno drugo pogodbo.
Po besedah novinarke Kristine Božič, ki ima z inšpekcijskim nadzorom prekarnih zaposlitev osebne izkušnje, tovrstni postopki potekajo zelo počasi, zato v marsikaterem primeru položaj prekarnih delavcev le še otežijo.
————————————————————————————————————————————————————————————————————————————–
Vabilo na novinarsko konferenco
Minili sta dve leti od ustanovitve Vladne projektne skupine za prekarne oblike dela ter leto od predstavitve dokumenta “Za dostojno delo”, ki je ostal mrtva črka na papirju birokratske politike, ki nima poguma za zakonsko zaščito prekarnih delavk in delavcev. Siti smo praznih obljub, želimo predlog Zakona o inšpekciji dela, ki bo učinkovito zaščitil delavce. Spodaj podpisane organizacije vas vabimo na skupno novinarsko konferenco, ki bo v sredo, 29. marca, ob 11. uri v prostorih Društva novinarjev Slovenije, Vošnjakova 8 v 7. nadstropju.
Na njej vam bomo predstavili naš odziv na predlagane spremembe Zakona o inšpekciji dela, zahtevo po izvzetju tega zakona iz paketa sprememb delovne zakonodaje in za takojšnjo vložitev zakona v potrebno proceduro. Do predloga smo kritični, saj od luknjičavih in nekonsistentnih pravnih rešitev ne moremo pričakovati izpolnitve deklariranih ciljev, povečanja učinkovitosti nadzora inšpekcije in preprečevanja nelegalnih oblik dela v največjo korist delavcev. O posledicah neustrezne zakonodaje bodo na novinarski konferenci spregovorili tudi prekarci sami.
Fleksibilizacija delovne sile vse več ljudi potiska v revščino in nedostojno življenje. Povečuje se število prekarnih delavk in delavcev. Ena najbolj očitnih zlorab prekarnih delavcev so prikrita delovna razmerja. V nasprotju z delovno pravnim redom, večina negotovih razmerij s trga dela pospešeno in neovirano izriva regulirane oblike zaposlitve ne glede na škodljive družbene posledice. Inšpekcijska zakonodaja s tega področja ne le, da ne ščiti izkoriščanih delavcev, ki so velikokrat prisiljeni v odprtje samostojnega podjetja, temveč zaradi neustreznosti celo spodbuja kršitve. S tovrstnimi kršitvami je na dolgi rok zaradi goljufij oziroma neplačevanja prispevkov, deloma ogrožena socialna država in z njo pokojninski in zdravstveni sistem. Prikrite zaposlitve so vir nelojalne konkurence in podlaga krčenja pravic vseh delavcev. Pristojno Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti že dve leti obljublja prenovljen Zakon o inšpekciji dela, obenem pa prav toliko časa zavaja številne deležnike na trgu dela in predvsem prekarne delavce o skorajšnjem sprejemu tega, za prekarce pomembnega zakona. Po dveh letih obljub nov predlog zakona ne upošteva zahtev izraženih v javni razpravi.Društvo Delavska svetovalnica
Društvo Gibanje za dostojno delo in socialno družbo
Društvo novinarjev Slovenije
Sindikalna konferenca samostojnih ustvarjalcev na področju kulture in informiranja
Sindikat Mladi +
Sindikat novinarjev Slovenije