Novo vodstvo SNS opredelilo prioritete
Sindikat novinarjev Slovenije je danes, 26. 11. 2015, na skupščini izvolil novo vodstvo. Delegati so za novega predsednika in podpredsednico sindikata s štiriletnim mandatom izvolili Maria Beloviča in Alenko Potočnik, nadzorni odbor v sestavi Branka Bezjak, Simeona Rogelj in Jasna Kontler Salomon ter nove člane komisije za vloge in pritožbe in statutarne komisije. Z novim vodstvom mandat prevzema tudi nova predstavnica sekcije samostojnih in svobodnih novinarjev v izvršnem odboru SNS Mojca Zabukovec.
Novo vodstvo si je poleg osnovnih nalog sindikata, kot je varovanje pravic in uresničevanje interesov kolektivnih in individualnih članov ter skrb za avtonomijo novinarskega poklica in soodločanje pri uredniških politikah, zadalo štiri prioritetna področja delovanja:
- ohranitev in prenova sistema kolektivnih pogodb, od katerega lastniki medijskih hiš sistematično odstopajo,
- kampanja pridobivanja novega in ohranjanja obstoječega članstva, ki bo trenutne in potencialne člane prepričala v nujnost obstoja interesne organizacije novinarjev,
- sistemsko soočanje in odpravljanje vse bolj razširjene prakse prekarizacije novinarskega in drugega dela v medijih,
- izboljšanje delovanja hišnih sindikatov, članov SNS, širitev organizacije in večjo operativno povezanost.
Vodstvo ob nastopu funkcije ugotavlja, da so razmere v večini medijskih hiš vse prej kot ugodne za kakovostno opravljanje novinarskega poklica. Predvsem v časopisnih medijih se nadaljuje finančna sanacija stanja, ki sta ga povzročila nestrateško lastništvo in izčrpavanje podjetij, ceno za to pa v veliki meri plačujejo zaposleni preko zniževanja plač in odpuščanj.
Vlaganje v kadre, ki so gonilo medijske industrije, je povsem zastalo, prav tako druge potrebne investicije. Prikrita delovna razmerja in prekarnost dela postajata splošni vzorec delovanja vse več lastnikov in njihovih poslovnih modelov, ki temeljijo na zgrešeni predpostavki, da bodo čim slabše plačani novinarji ustvarjali vse bolj kakovostne medijske vsebine.
V zadnjem obdobju se je ob teh nezavidljivih razmerah vzpostavila tudi praksa lastnikov, da brez pojasnil odpovedujejo nacionalno kolektivno pogodbo za novinarje, ne kažejo pa pripravljenosti za pogajanja o njeni prenovi. Socialni dialog v nekaterih medijih je povsem zamrl.
SNS zato delodajalce poziva k socialnemu dialogu in partnerstvu pri soočanju z nastalimi razmerami v medijskih hišah, vlado pa k sistemskemu odpravljanju prekarizacije novinarskega dela.