Podpora novinarki Ani Lah: “Ni mi vseeno, kaj se dogaja z lokalno medijsko hišo”
Podporo novinarki Ani Lah je v zadnjih dneh izrazilo že več kot 45 organizacij, sindikatov, društev ter blizu 800 posameznikov. Podpora je odmevala tudi po družbenih omrežjih.
Sporočilo je jasno: Podpisniki peticije vodstvo Večera ponovno pozivamo, da Ano Lah nemudoma zaposli za nedoločen čas. Zahtevamo tudi, da direktor Večera prekliče svoje namere o odpovedi drugih delavk in delavcev.
V nadaljevanju sledi nekaj misli, ki so jih zapisale bralke in bralci ob navedbi razloga, zakaj podpisujejo peticijo, ki so jo pripravili v Gibanju za dostojno delo, ter nekaj komentarjev, ki so jih ob objavi podpore zapisale organizacije, sindikati in društva.
Rastko Močnik, Ljubljana: “Peticijo podpisujem, ker je ravnanje “psov čuvajev” na Večeru škandalozno. Preganjajo eno najboljših novinark v Sloveniji.”
Urška Breznik, Maribor: “So angažirane novinarke in novinarji ključni za to, da teme, ki v medijih sicer ne dobijo prostora, postanejo vidne. Prav tako je pomembno, da lastniki in direktorji ne vplivajo na avtonomijo novinark in novinarjev in ne na uredniško politiko. Ob enem je nujno potrebno zagotoviti, da imajo novinarke in novinarji kakovostne delovne pogoje in redno zaposlitev, kajti le tako lahko svoje delo opravljajo avtonomno in dostojanstveno.”
Aljoša Slameršak, Ptuj: “Ana Lah je ena izmed najbolj perspektivnih mladih glasov v novinarstvu, in ena izmed redkih kolumnistk, ki me še prepričajo, da občasno v roke vzamem to revščino od slovenskega časopisja.”
Damjana Ajd, Prevalje: “Ker je novinarka, ki opozarja na napake in takšne rabimo.”
Jerneja Potočnik, Maribor: “Cenim Ano in njeno izjemno novinarsko delo in podpiram boj proti cenzuri, ki jo izvaja elita.”
Hana Radilovič, Ljubljana: “Večer pošilja svoje najboljše na odstrel. Prvi rezultat na Večerovi spletni strani ob iskanju “Ana Lah” je objava o njej, ko je bila nagrajena s Čuvajem Društva novinarjev Slovenije pred dobrim letom dni. S tem se piše črna usoda medijev monopolnih zasebnikov.”
Maja Prijatelj Videmšek, Ljubljana: “Je Ana Lah eden najpomembnejših novinarskih glasov za pravice prezrtih, izkoriščanih, trpinčenih – ljudi in živali.”
Matic Primc, Maribor: “Menim, da je odpuščanje Ane Lah velika napaka lastnikov Večera in bo precej zmanjšalo razloge za branje večera. Odpuščanje kot prve v napovedanem valu odpuščanj je posebej nerazumljivo saj je ravno v preteklem letu nagrajena za izstopajoče novinarske dosežke, medtem ko je opaziti, da so na spletu njeni članki zelo dobro sprejeti in široko brani. Ravno ona odpira teme, ki se v drugih časnikih ne pojavljajo in se bojim, da bo z umanjkanjem nje Večer pač še eden, ki bo obravnaval “standardne” teme z omejenim družbenim učinkom.”
Sanja Fidler, Ljubljana: “Ker je treba kritično novinarstvo posebej podpirati. Z izgubljanjem novinark, kot je Ana Lah, tudi Večer izgubi kredibilnost v naših očeh.”
Jerneja Breznik, Voličina: “Je takšno ravnanje do medijskih delavcev nedopustno in ker je potrebno izpostaviti, da so novinarji v prvi vrsti medijski delavci, ki niso zgolj zaradi narave svojega poklica izvzeti iz pritiskov s strani kapitala v vseh možnih oblikah.”
Maša Hawlina, Ljubljana: “Kritično novinarstvo nam daje vpogled v to, kaj se v naši družbi dejansko dogaja, kje ležijo močni interesi, kje jim oblast podlega, kje se dogajajo krivice, ki smo jih spregledali… Ana Lah je odlična raziskovalna novinarka, ki se nam pomaga orientirati po tej družbi in videti kje in kako zadeve dejansko stojijo. Brez tega smo izgubljeni.”
Lina Habjanič: “Ker Ana res odpira teme, ki jih nihče na Večer ne. No, jih ni”
Branka Kraner, Ljubljana: “Nujno potrebujemo take novinarje kot je Ana Lah. Tematika, o kateri je pisala je nujno potrebna za neodvisno in transparentno novinarstvo in bralci moramo biti obveščeni o vseh sferah družbeno političnega življenja.”
Irena Verlič, Malečnik: “Verjamem, da je odpuščanje novinarjev začetek konca našega Večera. Namesto odpuščanj se naj lastniki potrudijo z drugimi ukrepi. Kjer je volja, tam je pot.”
Boris Krabonja, Maribor: “Ana Lah je novinarka, ki bi morala biti v ponos hiši Večer!!!”
Gorazd Beranič S., Pragersko: “Večer potrebuje “levičarsko” usmerjeno pisanje, saj je bila v 80-ih in 90-ih moč tega časopisa v dokaj jasni – četudi podedovani – zavezanosti socialnim, robnim, lokalnim temam. Prava&iskrena družbena kritičnost nima politične barve. Upad rednega bralstva ni povezan le s krepkimi spremembami v načinih branja in z naravo novih medijev, temveč zlasti z opustitvijo vrednotno neodvisnega, angažiranega pisanja, ki je in bo vedno presegalo sprotne, spremenljive ter preračunljive ideološke in kapitalske interese trenutnega vodstva.”
Marko Marinčič, Radomlje: “Ker je Ana Lah ena od redkih oseb, ki jamčijo, da časopis Večer ne bo postal lokalni tabloid. In se pogreznil v lokalno kloako.”
Ljiljana Radosavljevič, Maribor: “Ana Lah je odlična novinarka. Loteva se za družbo in njen napredek pomembnih tem na ustrezen kritičen način, s katerim želi z različnih zornih kotov temo osvetliti (teme se loti raziskovalno in besedo ponudi deležnikom z obeh strani -pro et contra) in tako priti čim bolj blizu objektivni resnici.”
Nikolaj Makuc, Bled: “Z veliko mojstrskimi prispevki krepi svobodo govora, poroča o marsičem poprej neznanem in daje glas socialno prikrajšanim, naravi in boju zanjo.”
Primož Vozelj, Ljubljana: “Ker je Ana Lah vrhunska novinarka.”
Mojca Zalokar, Šentjur: “Podpiram Anino pisanje in si želim, da še naprej prikazuje realno sliko stanja v Sloveniji in je še naprej glas malega človeka”
Breda Božič, Trstenik: “Podpisujem, ker sem proti temu, da je novinar lahko vsak, nekaj na hitro naredi ali prepiše, za tako delo ga slabo plačajo….novinarstvo mora ostati, profesionalno, kredibilno, empatično do šibkejših (ljudi, živali in narave)”
Martin Germ, Maribor: “Ni mi vseeno, kaj se dogaja z lokalno medijsko hišo.”
Jože Piano, Ljubljana: “Cenim njeno delo in kot naročnik Večera prvo pogledam, kaj je napisala.”
Vesna Kitthiya, Križevci: “Podpiram transparentno in poglobljeno novinarstvo, izdajanje takih člankov in od urednikov ter lastnikov pričakujem, da stojijo za svojimi sodelavci in zaposlenimi. Kvaliteta časopisja prav po zaslugi odpuščanja kritičnih novinarjev pada in s tem tudi ni več razloga, da bi sploh kdo bral skomercializirano časopisje.”
Matej Klarič, Ljubljana: “Je že tako premalo do sistema kritičnih novinarjev …”
Neža Planinšec, Maribor: “Novinarka Ana da glas tistim, ki so sicer v naši družbi neuslišani/zatirani. Vse bolj prisotna propaganda mora imeti protiutež- zagnane, resnicoljube, poštene in predvsem neodvisne novinarje!”
Miran Hladnik, Kropa: “Le kateri pameten gospodar odpušča najprej nadpovprečne novinarje? GPT 3 za zdaj lahko nadomesti le manj stremljive žurnaliste.”
Jernej A. Prodnik, Slovenj Gradec: “Gre za izvrstno novinarko.”
Margit Berlic Ferlinc, Maribor: “V naši družbi se gremo dvoličnost: najprej nekoga nagradimo, potem pa ga odsekamo. Zlasti pri mladih primanjkuje mnenja in odnosa do družbeno pomembnih vprašanj, zato bi morali tiste, ki imajo glas, kot je Ana Lah, vzpodbujati in čuvati za prihodnost in razvoj naše družbe. Če tega ne počnemo, to pomeni vrnitev v totalitarizem, enoglasje in enoumje. Tega ne smemo dopustiti, če smo kot družba kaj vredni. Zato moja podpora Ani Lah za njen pogum in hrbtenico, ki jo izraža pri družbeno perečih temah.”
ZVEZA SVOBODNIH SINDIKATOV SLOVENIJE: Tudi na ZSSS ostro obsojamo ravnanje vodstva časopisne hiše Večer, ki je začelo z odpuščanjem medijskih delavk in delavcev. Prva se je na udaru znašla novinarka Ana Lah, ki ji vodstvo kljub obljubam ni podaljšalo pogodbe o zaposlitvi. Ker gre za novinarko s izjemnim posluhom za delavske teme in sindikalne zgodbe, je poteza še toliko bolj nesprejemljiva, prav tako pa tudi drugi napovedani posegi (in tudi že nekateri izvedeni, npr. ukinjanje že tako bornih honorarjev za nekatere zunanje sodelavce sobotne priloge časopisa) v delovanje časnika. Vodstvo časopisne hiše Večer naj najprej počisti pred svojim pragom! Mi pa v čim večjem številu podpišimo peticijo v podporo Ani Lah, dostopno na spodnji povezavi!
AMBASADA ROG: V Ambasadi Rog z zaskrbljenostjo spremljamo slabšanje delovnih pogojev v medijih. Seriji kvalitetnih novinarjev, ki so izgubili službo, se na našo veliko žalost pridružuje tudi novinarka 𝐕𝐞č𝐞𝐫a Ana Lah. Gre za eno izmed redkih novinark pri nas, ki je temeljito in poglobljeno spremljala tematiko migracij in dela, večkrat pa nas je tudi osebno obiskala in opravila poglobljene intervjuje. Z njeno odpovedjo bi delavci v Sloveniji izgubili pomemben glas, širše občinstvo pa odlično poročevalko. Zato podpiramo sindikalno akcijo in pozivamo vodstvo Večera, da nemudoma prekliče odpoved! Pozivu se lahko pridružite s podpisom peticije
MLADI ZA PODNEBNO PRAVIČNOST: Mladi za podnebno pravičnost izražamo odločno podporo Ani Lah, novinarki časnika Večer, katerega vodstvo se je odločilo, da ji kljub njenemu predanemu, prepoznanemu in naprednemu novinarskemu delu, ne bo podaljšalo pogodbe o zaposlitvi. Ana Lah v svojem delu poglobljeno pokriva tematike, ki dobijo v osrednjih medijih prostor le poredko, in tako pomembno prispeva k ohranjanju kritične misli v našem prostoru in družbenem napredku na sploh. Med drugim je napisala številne prispevke o okoljski krizi in redno poročala o okoljskih bojih v Sloveniji in širše, s čimer je pomembno prispevala k njihovi krepitvi. Skupaj s številnimi drugimi kolektivi, organizacijami in gibanji, zahtevamo od vodstva podjetja, da prekliče svojo odločitev o odpovedi pogodbe Ani Lah in jo nemudoma zaposli za nedoločen čas. Zahtevamo tudi, da direktor Večera prekliče svoje namere o odpovedi drugih delavk in delavcev. S podpisom spletne peticije lahko svojo podporo Ani Lah, delavstvu v medijih in kritičnemu novinarstvu, prispevate tudi posameznice in posamezniki.
SINDIKAT MLADI PLUS: V Sindikatu Mladi plus podpisujemo peticijo v podporo Ani Lah in zahtevamo od vodstva podjetja, da prekliče svojo odločitev o odpovedi njene pogodbe in jo nemudoma zaposli za nedoločen čas. Zahtevamo tudi, da direktor Večera prekliče svoje namere o odpovedi drugih delavk in delavcev.
ZASUK: Sindikat ZASUK od lastnika in uprave medijske hiše Večer zahteva takojšnje podaljšanje pogodbe o zaposlitvi novinarki Ani Lah! Pridruži se peticiji! Sindikalni boji, stanovanjske stiske, okoljska kriza, nedostojne begunske razmere, kruta industrijska živinoreja, itd. so teme, ki jih raziskuje Ana in ki nasprotujejo kapitalskim, medijskim in političnim interesom. Napad nanjo pa ni zgolj napad na vse napredno misleče delavstvo, ampak se bodo z ukinitvijo njenega delovnega mesta direktno poslabšali delovni pogoji za njene zaenkrat še zaposlene kolege. Na ta način postopoma upada kakovost medijskega dela, z njo pa se slabša obveščenost splošne javnosti in šibi demokracija. Ustavimo napade na delavce v medijih! Podpiši peticijo
DRUŠTVO ISKRA: Vodstvo časopisne hiše Večer kljub obljubam ni podaljšalo pogodbe o zaposlitvi novinarki Ani Lah. Odslovitev lahko razumemo kot prvega izmed odpuščanj medijskih delavk in delavcev, saj je vodstvo že v koncu decembra napovedalo krčenje osebja na račun optimizacije poslovanja družbe. Novinarka Ana Lah med drugim poroča o študentskih problematikah, npr. upravljanju s študentskim denarjem in študentkah tujkah. V svojem delu prostor namenja vse večjim stanovanjskim stiskam, delavski prekarnosti, podnebni krizi, izpostavlja pa tudi spolno nasilje. Naslavlja teme, ki so pogosto izpuščene, za svoje delo pa je prejela tudi nagrado za izstopajoče novinarske dosežke v letu 2021, nagrado Čuvaj (Watchdog). Racionalizacija poslovanja zaradi težav tiskanih medijev torej ne sme iti na račun odpuščanja novinark. To je kratkoročen ukrep in bo vodil v okrnitev kvalitetnih in verodostojnih vsebin, bralke pa pustil prikrajšane za našo pravico – biti informirane. Takšni ukrepi bodo osiromašili vsebine tiskanega medija in ogrozili profesionalno novinarstvo, ki je temelj za njegov obstoj in nadaljnji razvoj. Vsako takšno potezo kapitala kot je odpuščanje in nenadomeščanje kadra, lahko razumemo kot tehniko pritiska in zastraševanja tistih, ki bodo ostali na delovnih mestih. S tem se znatno oži prostor za napredno misel v medijih in družbi kot celoti. Želimo in podpiramo, da Večer ostane eden izmed medijev, ki ga odražata kakovost, za kar imajo največjo zaslugo ravno medijske delavke in delavci. Pridružujemo se podpisnicam peticije, ki zahteva preklic o odpovedi pogodbe Ani Lah. Hkrati pa glasno pričakujemo, da direktor Večera prekliče svoje namere o nadaljnjih odpuščanjih.
SINDIKAT TUŠ: V Sindikatu Tuš izražamo solidarnostno podporo novinarki Ani Lah, ki jo je odpustila časopisna hiša Večer. Ana je verjetno le prva v vrsti novinark in novinarjev Večera, ki so se znašli na udaru vodstva. Z njo je časopis izgubil pomemben novinarski glas, saj v svojem pisanju zastopa podrejene družbene skupine, ki sicer v medijih redko prihajajo do besede in možnosti, da bi povedali zgodbo s svojega gledišča.Mediji si sami sebe radi domišljajo kot institucije, ki odkrivajo in prinašajo resnico ter razsvetljujejo – kakor ji pravijo – javnost. Ta opis bi težko bolj popačil njihovo obstoječo podobo: v večini primerov gre za podjetja v zasebni lasti, katerih vodstva razmišljajo zgolj o tem, kako naj organizirajo svojo dejavnost, da jim bo prinašala kar največji profit. Odvisni so od naročnin (prodaje svojih vsebin) na eni in, v večji meri, od prodaje oglasnega prostora na drugi strani. Zadnje, skupaj z interesi lastnikov medijev, tudi neposredno diktira njihovo vsebino in torej določa interpretacijo oziroma razumevanje družbenih dogodkov.V takšnem okolju lastniki v lovu za profiti materialne pritiske prenašajo na medijske delavke in delavce, tako da se ti soočajo s prisilno espeizacijo, veriženjem pogodb za določen čas ter honoriranjem posameznih prispevkov Ano je bilo najlažje odpustiti prav zaradi tega, ker je bila prisiljena v eno od nestandardnih oblik zaposlitev.Desetletja ofenzive kapitala so normalizirala takšna delovna razmerja med delavkami in delavci v medijih. Z njimi je prišla tudi sistematizirana erozija kvalitete opravljenega dela, ki se v veliki meri opira zgolj še na povzemanje agencijskih novic ali piar sporočil. Delavke in delavci nimamo lastnih piar agencij, ki bi v medije posredovale naše zgodbe v obliki, že pripravljeni za objavo. Zato se še toliko bolj zavedamo pomena kritičnih novinark in novinarjev, ki so sposobni samostojno prepoznati, da je poročanje o delavskih in drugih bojih v interesu javnosti. V Sindikatu Tuš smo prepričani, da je zaposlitev za nedoločen čas brez strahu pred nepodaljšanjem pogodbe predpogoj za kakovostno opravljanje novinarskega dela. Zato se pridružujemo pozivom, ki zahtevajo redno zaposlitev novinarke Ane Lah, kot tudi preklic namere po nadaljevanju odpuščanj v novinarski hiši Večer. Pozivamo, da se nam pridružite pri podpisovanju peticije Napad na enga je napad na vse: podpora novinarki Ani Lah.
MIHA BLAŽIČ (N’TOKO): Tudi osebno se pridružujem pozivom, naj 𝐕𝐞č𝐞𝐫 takoj preneha z odpuščanjem delavk. Ana Lah je ena redkih novinark pri nas, ki vestno in kvalitetno pokriva delavske teme. Skrajni čas je, da se skupaj zoperstavimo takim napadom!
JADRANKA JURAS: Sporočilo, ki ga dobivamo od povsod je nedvoumno in jasno: “Ne misli s svojo glavo.”
BOŠTJAN REMIC: Ana je ena zadnjih pogumnih novinark. Ne pristaja na prepisovanje piar sporočil, poročil s tiskovk ali strateških dokumentov z ministrstva. Pogumno piše o bistvenih problemih in konfliktih sodobnega sveta, tako na lokalnem kot svetovnem nivoju. In to kljub težkim (delovnim) pogojev, v katerih se je znašlo novinarstvo. Prosim, podpište peticijo, saj gre za vprašanja, ki so mnogo pomembnejša kot usoda ene posameznice.
.Da je res pogumna, lahko zdaj vidi vsak, tudi tisti, ki ni nikoli bral njenih člankov. Ko se so je odločili znebiti na Večeru, se ni kar prepustila usodi. Sama je poiskala podporo in se uprla. Če so jo odrezali zaradi njenih kritičnih tekstov (za katere je med drugim lani prejela nagrado Društva novinarjev Slovenije) ali pa zaradi gole stroškovne kalkulacije, niti ni bistveno, saj so posledice enake. Ne le, da izgubljamo prodorno pisko (verjetno bodo poleg nje z Večera odpustili še koga), osiromašen bo celoten medij in s tem medijski prostor v Sloveniji. Ki je že tako na berglah. Ko mora nekdo tak, kot je Ana, oditi, to pomeni tudi tiho grožnjo za ostale novinarje in novinarke v tej državi. To samo prispeva k novinarski samocenzuri, ki je že tako ali tako močna, saj so lastniki vse bolj neizprosni. Dobivamo samo še “telegraf novinarstvo”, s tem pa se še bolj pogrezamo v mrak, ki je padel na nas.
MATIC AČKO: Dragi Večer! Trenutno še plačujem teh 7,99 € mesečno za vašo naročnino, ki sem jo začel plačevat enkrat lani. Naročil sem se ravno zaradi članka Ane Lah, ki sem ga hotel prebrat. Ocenjujem, da ne berem toliko vaših člankov, da bi se mi teh 8 € na mesec res splačalo, ampak sem si rekel “ajde, za podporo nekemu mediju, ki vseeno vsaj občasno še producira zanimive članke in relevantne vsebine…”. No, tu in tam vseeno kaj preberem. In članki, ki jih berem, so verjetno v 90% delo – Ane Lah. Ker si upa in se tudi potrudi kvalitetno pisati o resnično družbeno relevantnih problematikah in dogajanjih v tem trenutku. O tematikah, ki jih mladi nujno potrebujemo in jih moramo spremljati, če nočemo biti resignirana, v telefone potopljena “lena” mladina, ki se itak za nič ne briga. Če Ana gre, to lahko implicira veliko stvari, ampak definitivno bom pa v tem primeru takoj prekinil svojo naročnino. Vem, da zaradi mojih 8 € na mesec, ki jih boste s tem zgubili, ne boste ganjeni. Ampak izražanje nezadovoljstva nas, uporabnikov, nad kakršnimikoli storitvami in produkti, ki jih s svojimi nakupnimi odločitvami sponzoriramo, je ključno. Še toliko bolj to velja pri tako pomembnih medijih, ki tako ključno prispevajo k javnemu mnenju in obveščenosti. Če tudi vas moti/žalosti/jezi/razočara ta poteza Večera, lahko podpišete peticijo na linku v spodnji izvorni objavi. Mogoče tudi peticija s par sto podpisi Večera ne bo spravila na kolena, ampak vsaj vejo naj, da nas ni nezadovoljnih samo ene par kaviar socialistov. S tabo smo, Ana Lah
MAŠA BLAZNIK: Z novinarko Ano Lah sodelujem sedaj že nekaj časa, saj strokovno in profesionalno piše o temah, s katerimi se ukvarjam in ki jih sicer mainstream mediji redko naslavljajo. Zato je njen posluh za vsebine, ki se tičejo zaščite okolja, živali, nasilja nad ženskami,… izredno dragocen, saj daje glas preslišanim. Sedaj je prva na listi novinarjev, ki ji pri Večeru niso podaljšali pogodbe o zaposlitvi.
ANDRAŽ ROŽMAN: Razmere v tiskanih medijih se še naprej poslabšujejo, še naprej prihaja tako do prikritega kot odkritega odpuščanja in poslabševanja pogojev dela. Posledica je lahko samo nižanje kakovosti, kar gledamo že preveč let. A ni že skrajni čas za konkretne in najširše možne akcije? Solidarno z Ano Lah ter drugimi novinarkami in novinarji Večera in drugih (tiskanih) medijev!