• Domov
  • O nas
    • O SNS
    • Statut SNS
    • Organizacija SNS
    • Hišni sindikati
    • Sindikat novinarjev Slovenije član KSJS
    • Novinarsko častno razsodišče
    • Sodelovanje z DNS
    • Novinarski kodeks
    • Dohodnina
  • Kaj delamo
    • Prednosti članstva
    • Včlani se
    • BREZPLAČNA PRAVNA POMOČ
    • Novinarske izkaznice
    • Delo pisarne SNS
    • Kolektivna pogodba
  • Intervjuji
  • Avtonomija
  • Projekti
  • Povezave
  • Kontakti
  • English
NOVICE
Za javno Radiotelevizijo Slovenija!
Močni sindikati – boljša kakovost življenja ljudi!
Predlog medijskega zakona ponekod sicer popravlja obstoječega, toda v njem pogrešamo rešitve za novinarstvo
Odpuščanje na Večeru je huda izguba za javni interes
SLAPP tožbe Psihiatrične klinike Ljubljana zoper N1 so zavržna zloraba pravnih sredstev
Sindikata Dela in Dnevnika v podporo novinarjem Večera ob napovedanem odpuščanju

Skupščina Sindikata novinarjev Slovenije poziva vlado k izpolnitvi njenih sprejetih finančnih obveznosti do medijskih javnih služb

Objavljeno 1. aprila 2021
By : Marija
Comment: 0

Izjava po skupščini Sindikata novinarjev Slovenije

Ljubljana, 1. april 2021

Sindikat novinarjev Slovenije je med drugim danes na skupščini za predsednico do konca mandata junija 2023 izvolil novinarko STA Alenko Potočnik, za podpredsednico pa novinarko Televizije Slovenija Petro Bezjak Cirman.

»V času, ko so pred sindikatom pomembne naloge, želim s svojim znanjem in izkušnjami pomagati, da članom zagotovimo pravno pomoč pri zagotavljanju delavskih pravic, in biti njihov glas pri zastopanju poklicnih interesov,« je na skupščini navedla Alenka Potočnik. Med izhodišči programa in aktivnosti v naslednjih dveh letih pa so po njenih besedah ključne aktivnosti za sklenitev nove Kolektivne pogodbe za poklicne novinarje, aktivno sodelovanje s KSJS, DNS in drugimi sorodnimi organizacijami, priprava izobraževalnih in posvetovalnih vsebin za člane, aktivno sodelovanje pri pripravi sprememb medijske zakonodaje, zakona o RTV, zakona o STA in druge zakonodaje, ki vpliva na novinarski poklic, ter sprotno odzivanje na dogajanje v medijih.

»Novinarstvo je poklic, ki je v dveh desetletjih doživel velike pretrese, povezane s finančno nestabilnostjo in menjavo lastništev. Nenehno se slabšajo pogoji za delo, prihod interneta je povsem spremenil navade bralcev, gledalcev in poslušalcev, kar terja od novinarjev, da se nenehno prilagajamo spremembam. S prihodom družbenih omrežij nismo dobili le novih zadolžitev, pač pa tudi dodatne pritiske na našo avtonomnost, zato moramo v sindikatu še naprej ščititi novinarski poklic, ohranjati naše poslanstvo delovanja za javnost in ostati četrta veja oblasti«, je izpostavila Petra Bezjak Cirman.

Skupščina je podprla kratkoročne prednostne naloge. Poleg krepitve solidarnosti in varovanja profesionalne avtonomije se bo sindikat usmeril v večji obseg pravne pomoči, na sindikalno organiziranost tudi v družbah, kjer je še ni, nadaljeval zoperstavljanje prekarizaciji poklica, izboljšal informiranje članov in zunanje javnosti. S širitvijo reprezentativnosti s poklica tudi na medijske dejavnosti se bo sindikat lahko zavzemal za interese vseh medijskih delavcev v prizadevanjih za skupne kolektivne in individualne pravice. Skupščina je še pozvala, naj novinarji in novinarke v primeru kakršnihkoli pritiskov na poklicno integriteto in standarde avtonomije seznanijo sindikat, ki jim bo organiziral in nudil ustrezno pomoč.

V sindikatu ugotavljamo, da v zasebnih medijskih družbah ni socialnega dialoga, saj ga delodajalska stran zavrača kljub temu, da se je k njemu zavezala v podjetniški kolektivni pogodbi. Skupščina poziva uprave in lastnike, da takoj začnejo socialni dialog in zagotovijo zaposlenim ustrezne pogoje in plačilo za delo.

V lanskem letu se je zaposlenost v medijskem sektorju skupaj zmanjšala za skoraj tri odstotne točke ali na 3.577 zaposlenih konec lanskega leta, kar je 107 manj kot konec leta 2019. Ob siceršnjem zmanjšanju zaposlovanja v medijskem sektorju pa so trenutno toliko bolj zaskrbljujoča protipravna ravnanja vlade, ki s finančnim stiskanjem in izčrpavanjem javnih medijev dodatno ogroža skoraj 100 delovnih mest na STA in okoli 200 na javni Radioteleviziji Slovenija, kar pomeni 8 odstotkov vseh zaposlitev v medijskem sektorju. Tolikšno zmanjšanje kadrovskega potenciala bi nepovratno prizadelo kakovost obveščanja, tudi njegov obseg pod zakonsko določenega v javnih medijih, raznovrstnost informiranja državljanov v celotnem medijskem prostoru. Vlada, ki sicer razglaša, da v razmerah epidemije gospodarstvu pomaga s proti ciklično fiskalno politiko, v nasprotju s tem v medijskem sektorju krizo poglablja izključno zaradi svojih kratkoročnih političnih motivov.

Skupščina SNS zato poziva vlado, naj nemudoma izpolni svoje finančne obveznosti za javno službo STA v letu 2021, ki jih v nasprotju s sprejetim zakonom še ni poravnala za prva dva meseca, ter skladno z voljo zakonodajalca javno službo financira tudi v nadaljevanju leta.  S podpisom stavkovnega sporazuma v decembru leta 2018 se je vlada zavezala tudi, da bo poskrbela za financiranje povečanja plač javnih zavodov, ki so bila realizirana na podlagi stavkovnega sporazuma. Vlado pozivamo, naj svojo obveznost izpolni ter preneha s finančnim izsiljevanjem potiskati javno RTV Slovenija v prekomerno in pod zakonsko raven določeno krčenje njenih dejavnosti.

 

O avtorju
  • google-share
Previous Story

Volilna skupščina sindikata novinarjev bo 1. aprila 2021

Next Story

Ubranimo Delo! – javno pismo nekdanjih novinarjev Dela

Intervjuji

0

Odgovornost do javnosti za novinarje in medijske delavce najpomembnejši vidik njihovega dela

V Sindikatu novinarjev Slovenije smo skupaj s Centrom za raziskovanje družbenega komuniciranja Fakultete za družbene vede Univerze v Ljubljani
Objavljeno 3. 5. 2023
0

Radijska tribuna o RTV: “Če se bosta nadaljevala enoumje in nekakovosten program, bomo živeli v zaplankanem svetu”

Na javni radioteleviziji se je včeraj nadaljevala stavka, o njej in razmerah na RTV so premišljevali v oddaji Radijska tribuna Radia Maribor, med
Objavljeno 5. 4. 2023
0

Pritiski na tisk – brez dobrih kadrov ni kakovostnih medijev

Vabimo k poslušanju Vročega mikrofona radijske novinarke Tatjane Pirc (Val 202) o razmerah v tiskanih medijih.
Objavljeno 9. 3. 2023

Prijava na novičnik




Prijava na novice


Loading

Spremljaj nas

rss

Deli po spletu

Facebooktwitterredditpinterestlinkedin

ISKALNIK

Spletna stran uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z nadaljnjo uporabo spletne strani soglašate s piškotki.OK