Prihodnost javnega medija pomeni tudi prihodnost demokracije v tej državi
Ustavno sodišče je začasno zadržalo izvrševanje dela 23. ter 24. in 25. člena novele zakona o RTVS, ki govorijo o konstituiranju novega sveta zavoda, oblikovanju novega statuta in imenovanju predsednika in članov uprave. Postopki konstituiranja novih organov sicer lahko tečejo, zadržano je končno konstituiranje sveta.
Ustavno sodišče je tehtalo med možnostjo nastanka težko popravljivih škodljivih posledic v primeru izvrševanja prehodne in nove ureditve organov vodenja, upravljanja in nadzora RTVS, če bi nato v postopku presodilo, da ta ni skladna z ustavo, in možnostjo nastanka težko popravljivih škodljivih posledic, če bi izvrševanje nove in prehodne ureditve začasno zadržalo, a nato ugotovilo, da je zakon skladen z ustavo. Ugotovilo je, da bi v obeh primerih lahko nastale težko popravljive škodljive posledice, ki se v obeh primerih nanašajo tako na položaje konkretnih posameznikov kot na institucionalno raven.
Ob tem so pojasnili tudi, da novele v celoti ni mogoče zadržati, saj bi začasno zadržanje izvrševanja novele v celoti, torej tudi prehodnih ureditev, povzročilo, da bi bilo začasno ustavljeni vsi postopki konstituiranja novih organov RTVS, ustavljeni pa bi bili tudi vodenje, upravljanje in nadzor RTVS s prehodno ureditvijo, s čimer bi nastala protiustavna pravna praznina.
Delno zadržanje novele zakona o RTV podpira pet ustavnih sodnikov, trije pa so proti. Proti so glasovale sodnice Neža Kogovšek Šalamon, Špelca Mežnar in Katja Šugman Stubbs, ki so podale tudi odklonilna ločena mnenja. Sodnika Klemen Jaklič in Rajko Knez sta podala pritrdilni ločeni mnenji. Za zadržanje so glasovali še Rok Svetlič, Marko Šorli in predsednik US-ja Matej Accetto. Ustavni sodnik Rok Čeferin je bil pri odločanju v tej zadevi izločen.
Več informacij na spletni strani US TUKAJ.
“Seveda spoštujemo odločitev sodišča. Živimo v demokratični državi in odločitev sodišča je nenazadnje dokončna. Upamo pa, da bo sodišče vendarle, kot je zapisalo v svoji odločitvi, še naprej prioritetno obravnavalo zadevo in jo vsebinsko razdelalo. Ob tem upamo, da bo delovalo v skladu s priporočili Evropske komisije, ki je tudi v poročilu o vladavini prava priporočila, da organi nadzora in pregona primere, ki zadevajo medije in medijsko svobodo, obravnavajo prednostno. In upamo, da se bo to zgodilo v čim krajšem času,” je za MMC in Radio Slovenija komentirala Helena Milinković, predsednica Koordinacije novinarskih sindikatov RTVS in vodja stavkovnega odbora. Po njenih besedah se mudi, ker začasno zadržanje izvrševanja dela novele zakona o RTV-ju “pomeni bianko menico za trenutno vodstvo, programski svet in nadzorni svet RTV, da lahko s svojim delom nemoteno nadaljujejo, kar pomeni še nadaljnji razkroj javne radiotelevizije”.
“To, kar javnost gleda že leto in pol, kar se dogaja v informativnem programu televizije, bo zdaj usoda celotne javne radiotelevizije. In upam, da so ustavni sodniki na to pomislili in bodo s svojo odločitvijo nenazadnje tudi javno prevzeli odgovornost za prihodnost tega medija. Ker prihodnost javne televizije pomeni tudi prihodnost demokracije v tej državi.”
V svetu delavcev RTV po pisanju MMC opozarjajo, da vsak dan ohranjanja dosedanjega stanja prinaša nove škodljive in nepopravljive posledice za delovanje javnega medija. Prav tako za njegovo verodostojnost, transparentnost upravljanja in porabo javnega denarja, na kar so opozorili večkrat, poudarjajo.
Svetlo točko pa sicer v svetu delavcev RTV vidijo v tem, da so zadržani le nekateri členi in da se postopki imenovanja novih članov novega sveta RTV lahko nadaljujejo.
V četrtek bodo tako potekale volitve petih predstavnikov zaposlenih v nov svet RTV-ja, v torek pa bo svet delavcev odločal o predstavniku tega organa soupravljanja v svetu RTV-ja. “Posebej pozorno smo prebrali ločena odklonilna mnenja treh ustavnih sodnic, iz katerih lahko razberemo, da se svet pravno konstituira kljub začasnemu zadržanju. Kot mi razumemo, iz te odločbe pravnoformalno ni povsem jasno, kakšna bo torej vloga novo konstituiranega sveta RTV-ja,” je v odzivu zapisal predsednik sveta delavcev Robert Pajek.
Iz Društva novinarjev Slovenije so med drugim sporočili:
“Prepričani smo, da so nepopravljive posledice za RTV Slovenija že nastale, da nastajajo vsak dan in da bodo zaradi zadržanja zakona nastajale še naprej. Informativni program TV Slovenija ne dosega več standardov javnega medija, kar so glede na podatke o njegovi gledanosti prepoznali tudi gledalci. Ustvarjalci programov, ki stavkajo, so izpostavljeni nenehnim pritiskom nadrejenih. Posebej zaskrbljeni smo za položaj novinarjev na RTV Slovenija, ki se jim tako le podaljšuje agonija in svoje delo vse težje opravljajo, tako da bo imela odločitev tudi nepopravljive kadrovske posledice.
Zaradi politično motiviranih, nekompetentnih in škodljivih potez vodstva javna radiotelevizija ne opravlja več svojega poslanstva, izgublja ugled in postaja nerelevantna. Ohranjanje statusa quo, ki mu je odločitev ustavnega sodišča dodala le nova pravna tveganja, v nobenem primeru ne more biti ne v interesu države ne v interesu državljanov, še najmanj pa v interesu RTV Slovenija.
Glede na to, da je zadržanje zakona dejstvo, lahko v tem trenutku ustavno sodišče le pozovemo, da nemudoma nadaljuje razpravo in se javno zaveže, do katerega datuma bo opravilo končno presojo ustavnosti zakona.”