V vojni z lastnimi novinarji bosta lastnik in uprava Dela zmagala, edini nacionalni dnevnik pa izgubil tekmo s svojo javnostjo
Ljubljana, 7.02.2017
Lastnika in upravo Dela pozivamo, da preneha s kršitvami delovno-pravne regulative in sanira slabo interno kadrovsko prakso v dogovoru s socialnimi partnerji. Za razvoj in socialni mir v družbi je ključna vzpostavitev dialoga, ki bo poiskal optimalne rešitve v upravljanju kadrov in medijskih vsebin, ne nazadnje ne le v interesu lastnika, ampak tudi v interesu javnosti.
Samo odpuščeni novinarji so dobri novinarji. Na Delu jih je bilo skupaj do danes že za uredništvo večjega regionalnega dnevnika. »Dobre zgodbe, dobri novinarji za dobre bralce«, če komu, se oglaševanje Dela k nakupom edinega nacionalnega dnevnika sliši morasto Delovim novinarjem. Že poldrugo leto so namreč dnevno izpostavljeni grožnji odpovedi pogodbe o zaposlitvi. V poldrugem letu je bilo iz poslovnega razloga iz uredništva Dela odpuščenih preko 40 novinarjev. Poleg tega, da sem ter tja kakšnega novinarja tudi kupijo na »trgu«, je fleksibilno krčenje novinarskega potenciala Dela kombinirano z nezakonitimi prekarnimi zaposlitvami pogodbenih novinarjev, v manjši meri tudi z najemanjem novinarjev preko agencije. Ves notranji kadrovski »trg« je izpostavljen stalni negotovosti izgube dela. Še okoli 140 zaposlenih pišočih novinarjev in preko 40 prikrito zaposlenih prekarnih novinarjev. V opomin vsem tem, so ravnokar iz poslovnih razlogov odpustili tudi pogodbenega novinarja, ki ga je morala medijska družba po večletnem pravdanju konec lanskega decembra zaposliti po nareku sodišča.
Odkar je junija 2015 medijsko družbo za borih 7,3 milijona evrov- preko petkrat manj, kot znašajo njeni letni prihodki- kupil zdaj v celoti Petričev finančni holding, FMR, se zdi, da žreb določa, kateri novinar bo presežek. Novinarji so zgolj številka in strošek, računovodski pristop že dodobra načenja tudi avtonomijo uredništva in novinarjev. Uprava zgolj seznanja urednike, koliko in koga odpisati. V opisanih delovnih razmerah so tako široko odprte možnosti moralnega hazarda novinarske in uredniške odgovornosti do javnosti, če lastnik zahteva lojalnost zgolj zase in svoje ideje, konkretno v tem primeru idejo fleksibilnega odpuščanja na »trgu dela« po lastni podobi. Regulirani trg dela ne obstaja. Uprava Dela krši njegove norme, v kapitalizmu po slovensko pa anticipira neka prihodnja in neposredno fleksibilna delovna razmerja, ki združujejo črne, sive in, do odpovedi pogodb o zaposlitvi, legalne oblike delovnih razmerij. Zato komunikacija z novinarskim sindikatom poteka pretežno preko delovnih sodišč.
Že od predlanskega oktobra, ko je uprava ocenila, da sistem socialnega dialoga predstavlja razvojno oviro, je partnerskega in odkritega socialnega dialoga komajda za vzorec. Na letni ravni doslej odpuščeni novinarji pomenijo preko 1,5 milijona evrov manjši strošek plač, donosnost družbe pa je bila že v letu 2015, ko jo je prevzel novi lastnik, na ravni 18 odstotkov. Medijska družba ima skratka dovolj notranjih kadrovskih in finančnih virov, da je mogoče konflikte vseh njenih deležnikov urediti sporazumno v interesu vseh.
Izvršni odbor Sindikata novinarjev Dela
Izvršni odbor Sindikata novinarjev Slovenije