Vodstvo RTV naj od predlaganih sprememb statuta odstopi
V novinarskih sindikatih ocenjujemo, da bodo statutarne spremembe, s katerimi je soglašal Programski svet RTV Slovenija na včerajšnji izredni seji, povečale finančna in kadrovska tveganja delovanja javne radiotelevizije, zaradi nepredvidljivosti v programskem vodenju so močno povečana operativna tveganja v izvedbi programskega načrta. Zlasti nasprotujemo delitvi uredništva Informativnega programa TVS na uredništvo 1. in 2. programa TVS, ker pomenijo odprto možnost sistematične kršitve uredniške avtonomije in poklicnih standardov, posledično pa večje ogrožanje avtonomnega in objektivnega informiranja javnosti.
Od nastopa nove sestave Programskega sveta RTV Slovenija februarja letos se sprejeti za javni medij škodljivi Programsko-produkcijski načrt, ki ga je vodilni organ programskega vodenja sam sprejel, od seje do seje krši. Programski svet ob asistenci generalnega direktorja in odgovorne urednice informativnega programa umika, prestavlja, ukinja, krajša informativne oddaje prvega programa TVS, ne glede na argumentirano nasprotovanje novinark in novinarjev ter uredništev.
V dobrih treh mesecih programskemu in poslovnemu vodstvu ni uspelo ustvariti pogojev, da bi začeli z oddajanjem dve uri dolgega informativnega bloka na drugem programu TVS, s katerim so utemeljevali potrebo po vseh programskih spremembah. Vse te so bile že uresničene – ukinitev Globusa, Točke preloma, Kode, Politično, nazadnje Studio City –napovedanega informativnega bloka na 2. programu TVS, oddaje Panorama, pa gledalci in gledalke niso dočakali. Programsko in poslovno vodstvo povzroča stihijo in negotovost med zaposlenimi, zapravlja kadrovske in finančne vire za uničevanje oddaj, ki jim niso po godu, a uživajo zaupanje javnosti, za postavljanje novih, ki jih ni. Škoda, ki jo povzročajo kredibilnosti javne ustanove, ki jo vodijo, sploh ni ocenljiva.
Pika na i je statutarna delitev uredništev Informativnega programa TVS na 1. In 2. program TVS, na katero so svetniki in svetnice včeraj podali svoje soglasje. V sindikatih ostro obsojamo način, na katerega generalni direktor vsiljuje cepitev informativnih uredništev TVS. Ker se zaposleni temu upirajo, je generalni direktor de facto že oblikoval uredništvo, za katero ni podlage v veljavnem statutu, in 28 novo zaposlenih Informativnega programa TVS nagovoril, da podprejo statutarne spremembe. Za nas nesprejemljiva manipulacija delitve novinarjev, ki je neprimerna funkciji generalnega direktorja, hkrati vršilca dolžnosti direktorja TVS, saj seje razdor in negotovost v kolektivu, ki ga vodi.
Zato ponavljamo zahtevo, naj od predlaganih sprememb odstopi in s tem omogoči možnost saniranja nemotenega delovanja javne službe.
Sindikat novinarjev Slovenije
Koordinacija novinarskih sindikatov RTV Slovenija