• Domov
  • O nas
    • O SNS
    • Statut SNS
    • Organizacija SNS
    • Hišni sindikati
    • Sindikat novinarjev Slovenije član KSJS
    • Novinarsko častno razsodišče
    • Sodelovanje z DNS
    • Novinarski kodeks
    • Dohodnina
  • Kaj delamo
    • Prednosti članstva
    • Včlani se
    • BREZPLAČNA PRAVNA POMOČ
    • Novinarske izkaznice
    • Delo pisarne SNS
    • Kolektivna pogodba
  • Intervjuji
  • Avtonomija
  • Projekti
  • Povezave
  • Kontakti
  • English
NOVICE
Zaposleni na STA: Letošnja pogodba o financiranju javne službe pomemben premik naprej, čakamo še na sistemske rešitve
Opozorila sindikalnih central v luči predvidene zdravstvene reforme
Napovedana zaostritev stavke prisilila vodstvo RTV k nadaljevanju pogajanj
Zaostritev stavkovnih aktivnosti na RTV
Podpiramo stavko pacientov
Pomočnice vzgojiteljic napovedale protestni shod

Na javni radioteleviziji povozili socialni dialog in kolektivna pogajanja

Objavljeno 16. decembra 2022
By : Mojca Zabukovec
Comment: 0

V novinarskih sindikatih smo za Aneks št. 14 h Kolektivni pogodbi JZ RTV Slovenija izvedeli šele z njegovo objavo v Uradnem listu 9. decembra, o njem se kot socialni partner in tudi podpisnik zavodske kolektivne pogodbe nismo imeli možnost pogajati, ker so ga pred nami skrbno skrivali in pripravili v tajnosti. Predsednika predsedstva dveh sindikatov in generalni direktor javnega zavoda so prekršili načela poštenega, odprtega in transparentnega kolektivnega dogovarjanja. Več določb aneksa je pravno spornih, finančno in materialno škodljivih za javni zavod in večino zaposlenih. Podpisnike aneksa, generalnega direktorja RTV Slovenija ter predsednika predsedstva Sindikata delavcev radiodifuzije Slovenija in Sindikata kulturnih in umetniških ustvarjalcev RTV, obtožujemo neodgovornega, protipravnega in etično nesprejemljivega ravnanja, malomarnega do zaposlenih, javnega zavoda in javnosti.

Po proučitvi sklenjenega aneksa v novinarskih sindikatih ugotavljamo, da so poleg postopkovnih nepravilnosti pri njegovem sprejemanju vprašljive zlasti z aneksom določene visoke odpravnine in odškodnine za vodstvene in vodilne kadre RTV Slovenija, ki bodo morali po sprejeti zakonski noveli oditi ali pa se vrniti na svoja prejšnja delovna mesta. Po 7. členu aneksa naj bi jim pripadalo 20 njihovih povprečnih bruto plač, delavcem, ki se razporedijo na staro delovno mesto, pa sedem njihovih povprečnih plač. Poleg odpravnin, ki se očitno nanašajo na novo zaposlene delavce v visoke plačne razrede in na različne mandatne funkcije, aneks predvideva še pogodbeno kazen v višini 15-kratnika plače dotičnega v primeru, da bo odpuščen kot tehnološki presežek ali v nasprotju s predpisi.

Po naši oceni je povsem očitno, da je diskriminatorni sistem odpravnin sprejet izključno za varovanje in okoriščanje vodilnih in vodstvenih kadrov ter na novo zaposlenih kadrov, zvestih trenutnemu vodstvu, v strahu pred sistemskimi spremembami, ki jih v vodenje in upravljanje javnega zavoda uvaja na referendumu potrjena zakonska novela. Po naši oceni zato obstaja tveganje oškodovanja javnega zavoda za dober milijon evrov. Na drugi strani opozarjamo, da so do 10 plač odpravnine upravičeni tehnološki viški zaposlenih, ki jih zavod odpušča ne glede na produkcijske potrebe, če so se pripravljeni predčasno upokojiti. Zanje sicer velja, da bi po z aneksom začasno suspendiranih določbah morali prejeti do 20 plač odpravnin.

Podpisniki aneksa so nadalje v njegovem 6. členu presegli tudi pristojnosti, ki jih imajo pri urejanju pogodb o zaposlitvi za delo, ki ga delavec dejansko opravlja. Na RTV Slovenija so namreč številni delavci pogodbeno razporejeni na manj zahtevna dela, kot jih dejansko opravljajo.

Novinarski sindikati opozarjajo, da so navedene kršitve pogodb o zaposlitvi v pristojnosti delodajalca, ureja jih zakon in ne morejo biti predmet urejanja s kolektivno pogodbo.

Ne nazadnje se podpisniki aneksa hvalijo, da so z njim povišali plače podvrednotenih delovnih mest. V novinarskem sindikatu ugotavljamo, da je tudi po navedeni uskladitvi še 59 delovnih mest, na katerih zaposleni RTVS prejemajo plačo, ki je pod zakonsko določeno minimalno plačo. Zato si bomo za vse med drugim prizadevali uresničiti stavkovno zahtevo, da se povišajo plače v spodnji tretjini. Opozarjamo tudi, da smo generalnemu direktorju 17. novembra posredovali predlog za sklenitev aneksa, ki bi upošteval dogovorjena povečanja plač in drugih stroškov dela, ki so bila sprejeta na pogajanjih z vlado za celotni javni sektor v oktobru. Toda od generalnega direktorja do danes nismo dobili odgovora. Tudi zastopnika sindikata, ki sta podpisala škodljivi aneks številka 14, bi že morala izpolniti navedeno predpisano obveznost. Namesto tega pa je sledilo njuno v resnici protisindikalno ravnanje, ki je v veliki meri podprlo škodljivo ravnanje in varovanje tudi finančnih koristi aktualnega vodstva RTV.

V novinarskih sindikatih se zavezujemo, da bomo uporabili vsa pravna sredstva, da škodljive posledice aneksa preprečimo, vztrajali pa bomo tudi pri nadaljnjem boju za kolektivne interese vseh poklicnih skupin, ne glede na njihovo članstvo v sindikatih.

Koordinacija novinarskih sindikatov RTV Slovenija

Sindikat novinarjev Slovenije

O avtorju
  • google-share
Previous Story

Nedopustne grožnje DUTB novinarskemu poklicu in skupnim prostorom

Next Story

Sindikalizem je treba postaviti na glavo

Intervjuji

0

Ana Lah: Z mojo zgodbo se lahko poistoveti kar nekaj novinarskih kolegov in kolegic

O negotovosti ob iztekajoči se pogodbi o zaposlitvi, njenem delu, prekarnosti, razmerah v časopisni hiši Večer in pomenu dostojnih pogojev
Objavljeno 26. 1. 2023
0

Helena Milinković: Ta boj je dal zaposlenim samozavest pri delu in samozavest, da se borijo za svoje pravice

Potem ko s(m)o novinarski sindikati na RTV Slovenija za danes napovedano nadaljevanje stavkovnih aktivnosti začasno preložili, sta bili
Objavljeno 24. 1. 2023

Radijska tribuna: Poslovne težave tiskanih medijev rešujejo na plečih delavk in delavcev

O tiskanih medijih v Sloveniji sta v oddaji Radijska tribuna razmišljali predsednica Sindikata novinarjev Slovenije Alenka Potočnik in
Objavljeno 12. 1. 2023

Prijava na novičnik




Prijava na novice


Loading

Spremljaj nas

rss

Deli po spletu

Facebooktwitterredditpinterestlinkedin

ISKALNIK