Stavkovni odbor na RTV: 38 opozoril pred odpovedjo je ničnih
Vodstvo RTV Slovenija oz. podpisani generalni direktor je v petek, 7. oktobra, okoli 14. ure na elektronske naslove posredoval 38 opozoril pred odpovedjo delovnega razmerja »zaradi osebnega izražanja mnenja in nedopustnega poseganja v programsko shemo v studiu TV Dnevnika 28. avgusta in/ali 5. septembra«.
Ker institut opozorila pred odpovedjo delovnega razmerja po Zakonu o delovnih razmerjih ne predvideva možnosti formalnega ugovora, je 38 zaposlenih vnaprej obsojenih kršenja delovnih obveznosti brez možnosti zagovora ali ugovora. Z zlorabo tega instituta se je vodstvo RTV SLO tako izognilo vsem formalnim postopkom ugotavljanja in dokazovanja očitanih kršitev, s čimer so domnevne kršitve postale kar utemeljene, sankcija pa upravičena.
V Koordinaciji novinarskih sindikatov RTV Slovenija menimo, da gre tudi za zlorabo uporabe določb notranjih pravilnikov (o hišnem redu in o delovnem času). Delodajalec je z uporabo 1. odstavka 85. člena zaposlenim samovoljno pripisal kršitve, ki bi jih šele moral dokazati v postopkih, z zlorabo instituta pa se je izognil tudi vodenju disciplinskih postopkov. S tem se je torej izognil vsem notranjim postopkom ugotavljanja kršitev in množično neutemeljeno obtožil delavce kršitev njihovih delovnih in pogodbenih obveznosti.
Ker obtožbe niso dokazane, kot bi morale biti po notranjih pravilnikih, zloraba instituta opozorila pred odpovedjo delovnega razmerja predstavlja nedopustno in nezakonito trpinčenje na delovnem mestu.
Delodajalec je zlorabil Zakon o delovnih razmerjih in domnevne kršitve po določbah internih pravilnikov z namenom preprečevanja in omejevanja delovanja sindikata v času stavke, kar prepovedujejo zakon ZDR-1 kot tudi obe veljavni kolektivni pogodbi v javnem zavodu. Ukrep utišanja in discipliniranja je namenjen stavkajočim delavcem, njihovim sindikalnim zastopnikom v stavkovnem odboru, sodelujočim sindikalnim zaupnikom in članom sindikalne pogajalske skupine, ki se z vodstvom pogajajo za razreševanje stavkovnih zahtev.
Institut opomina pred odpovedjo je zavržna praksa delodajalcev, ki skušajo tako utišati kritične zaposlene, sindikalne predstavnike, predstavnike Sveta delavcev in druge izvoljene predstavnike zaposlenih.
Delodajalec je prekršil njihovo predpisano imuniteto, ki jo uživajo pri opravljanju svojih delavskih zastopniških funkcij.
Opomine 38 zaposlenim razumemo kot zlonamerno uporabo tega instituta in nadaljevanje pritiskov ter ustrahovanje vodstva RTV Slovenija zaposlenih in stavkajočih, da bi jih na ta način utišali in jim omejili pravico do svobode govora in obveščanja javnosti o cenzuri ter dogajanju v javnem mediju.
Oba za delodajalca sporna dogodka (»nepooblaščen vstop v studio 3 TV Slovenija zaradi stanja v kadru 22 sekund dne 5. septembra in 20 sekund 23. avgusta v kadru za voditeljem«) sta bila organizirana v času stavke v podporo šikaniranim zaposlenim in z namenom seznanitve javnosti z razmerami na RTV Slovenija.
Oba dogodka je na pobudo članov uredništva in kolektiva Informativnega programa RTV Slovenija podprl stavkovni odbor, prav tako so ju vodili člani stavkovnega odbora, ki so prejeli opozorila, organizirana pa sta bila tudi skladno s poslovnikom o stavki.
Delodajalec je z naklepnim napadom na stavkajoče delavce neposredno prekršil: 90. člen ZDR-1, ki izključuje, da je lahko razlog odpovedi delovnega razmerja sodelovanje v stavki oziroma tudi opravljanje sindikalne dejavnosti; in 13. člen Zakona o stavki, ki pravi: “Organiziranje stavke oziroma udeležba v njej pod pogoji, določenimi s tem zakonom, ne pomeni kršitve delovne obveznosti, ne sme biti podlaga za začetek ugotavljanja disciplinske ali odškodninske odgovornosti delavca in ne sme imeti za posledico prenehanja delovnega razmerja delavca.«
Po 21. členu Zakona o medijih in 39. členu Statuta RTV Slovenija se »novinarju ne sme odpovedati delovnega razmerja ali prekiniti sklenjene pogodbe z njim, zmanjšati plače, spremeniti statusa v uredništvu ali kako drugače poslabšati njegovega položaja zaradi izražanja mnenj in stališč, ki so v skladu s programsko zasnovo ter s profesionalnimi pravili, merili in standardi«.
Stavkovni odbor zato razglaša 38 opozoril pred odpovedjo delovnega razmerja za nična, za trpinčenje na delovnem mestu in naklepne grožnje stavkajočim in njihovim zastopnikom za omejevanje ter preprečevanje stavkovnih dejavnosti.
Delodajalca pozivamo, da jih nemudoma umakne, saj tovrstne poteze dodatno ovirajo tudi sporazumno sklenitev stavke, h kateri ga zavezuje zakon.